O hazardu se v Kladně rozhodne až za dva roky při volbách. Soud odmítl plán města na letošní hlasování

Kladenské místní referendum o zákazu hazardu se uskuteční společně s volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2025. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost města, které chtělo hlasování uspořádat už letos 15. dubna, avšak Krajský soud v Praze referendum odložil na volební termín. Nejvyšší správní soud jeho rozhodnutí potvrdil, zjistila Česká tisková kancelář z úřední desky.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladno (ilustrační foto)

Kladno (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Město nemělo žádný právně relevantní důvod, aby se odchýlilo od návrhu přípravného výboru na stanovení termínu konání místního referenda souběžně s nejbližšími volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu a aby místní referendum svévolně stanovilo na jiný brzký termín, který odpovídal jeho zřejmým záměrům,“ stojí v rozsudku.

Podle dlouhodobé judikatury správních soudů je vhodné spojovat místní referenda s volbami. Spojení většinou vede k vyšší účasti lidí v hlasování, než když se referendum koná v samostatném termínu.

Referendum o hazardu už se letos v Kladně jednou konalo, a to při prezidentských volbách. Zúčastnilo se 27 procent voličů a soud už dříve označil referendum za neplatné.

Žalobu tehdy podala Iniciativa Kladno bez hazardu, jejíž členové jsou i někteří kladenští opoziční zastupitelé. Odpůrci poukazovali například na to, že Kladno zaplatilo informační kampaň proti referendu z veřejných peněz a že některé volební komise aktivně nenabízely hlasovací lístky.

Kasační stížnost

Zastupitelstvo Kladna poté vyhlásilo termín opakovaného hlasování na sobotu 15. dubna, proti čemuž se postavil krajský soud. V kasační stížnosti město uvedlo řadu důvodů, proč odklad referenda až na rok 2025 není vhodný.

Místo obcím by část daně z hazardu mířila do státní kasy. Aš by kvůli tomu přišla o 100 milionů korun

Číst článek

Argumentovalo například tím, že otázka už za dva roky nemusí být aktuální, zmínilo také nejistotu ohledně vlastních rozpočtových příjmů a také právní jistotu provozovatelů hazardních her. Nejvyšší správní soud však argumenty města nevyslyšel.

„Referendum může, ale nemusí přinést změnu. Taková situace nenarušuje právní jistotu relevantních subjektů a stabilitu obecního rozpočtu nijak více než změna obsazení zastupitelstva v komunálních volbách,“ uvedl Nejvyšší správní soud.

Volební senát odmítl také tvrzení města, že brzké datum hlasování bylo žádoucí proto, že jde o opakované hlasování, takže už není nutná rozsáhlá předreferendová kampaň.

„Podle pravomocných usnesení krajského soudu to přitom bylo právě město, které nezákonným omezením a pokřivením předreferendové kampaně způsobilo neplatnost lednového hlasování, proto je mírně řečeno nepatřičné, když nyní tvrdí, že další kampaň už není třeba,“ uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) opakovaně uvedl, že ve městě nejsou s hazardem problémy. Kladno fungování heren a kasin reguluje, mohou být pouze na 12 vymezených adresách, v minulosti jich bylo asi 130. Příjmy Kladna z hazardu ročně činí přibližně 100 milionů korun.

jmy, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme