Kladno se loučilo s obětmi důlního neštěstí

Za zvýšeného bezpečnostního dohledu policie se dnes v Kladně uskutečnil pohřeb tří horníků, kteří zahynuli před týdnem při výbuchu metanu v dole Schoeller v Libušíně. Rozloučit se přišly kromě rodinných příslušníků i desítky známých a kamarádů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

černá vlajka na dole Schöller | Foto: Stanislav Zbyněk

Pietní akt kromě dvou řečí doprovodily i písně, které samy o sobě vyjádřily lidskou tragédii, ke které došlo před týdnem v jedné z chodeb dolu Schöller u Kladna. Řečníci připomněli, že horníci zemřeli při výkonu své práce a budou i nadále přetrvávat ve vzpomínkách. Soustrast rodinám Romana Knapíka a Vladimíra Chmelíka z Kladna a Petra Kratochvíla z Jemník na Kladensku vyslovil primátor Kladna Milan Volf a ředitel Kladenských dolů Jiří Šařec.

Více než dvouhodinový obřad tiše doprovodilo za zdmi kaple na 200 horníků. Nejen oni čekají na objasnění důlního neštěstí. vyšetřovací komise proto pokračovala ve své práci, když vyslechla patnáct svědků a několikrát se vrátila do postižené chodby. Podobně bude vypadat i začátek příštího týdne. První závěry šetření včetně určení možné odpovědnosti důlní společnosti pak budou k dispozici koncem roku.

V dole Schoeller nastaly v minulých dnech kvůli neštěstí první personální změny. Český báňský úřad v pondělí odvolal závodního dolu Vladislava Polívku, který je odpovědný za jeho bezpečnost a odborné vedení. Rozhodnutí úřadu ale vyšlo najevo až ve čtvrtek. Odvolání ředitele tak o jeden den předešlo úterní odvolání předsedy kladenského báňského úřadu Vojtěcha Rašpličky, jenž rezignoval i na účast ve vyšetřovací komisi dolů. Vedením dolu byl pověřen Jan Tachovský.

Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme