Kladrubský hřebčín na seznamu UNESCO? Komise chce doplnit žádost o další informace

O přijetí kladrubského hřebčína na seznam UNESCO rozhodne komise příští rok místo plánovaného letošního. Hřebčín musí doplnit žádost o další informace. Tři ze dvou kritérií pro úspěšné hodnocení ale splnil, uvedlo v pátek pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.

Kladruby nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladruby nad Labem - Zástupci dánského království vybírají starokladrubského bělouše pro dánský dvůr | Foto: Radek Kalhous/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Můžeme být mírní optimisté, že to dopadne dobře. Doufám, že v příštích sedmi osmi měsících podklady dotáhneme, aby se plenární zasedání UNESCO naší žádostí zabývalo v roce 2020,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL.

Hřebčín chce na seznam zapsat krajinu kolem hřebčína, která byla utvářená chovem a výcvikem ceremoniálních kočárových koní. Na indikativním seznamu je od roku 2007. Česko na něm má 17 položek, které chce postupně nominovat na seznam UNESCO. Od roku 2002 je komplex hřebčína spolu s kmenovým stádem koní národní kulturní památkou.

„Kladruby jsou jedno z mála míst na světě, kde jsou dosud chováni a cvičeni kočároví koně, a to jako součást národního kulturního dědictví,“ uvedl Línek.

UNESCO souhlasí s návrhem ministra. Českokrumlovská točna zůstane dalších šest let v zámecké zahradě

Číst článek

Mezinárodní rada památek a sídel, která je poradním orgánem UNESCO, si vyžádala doplnění informací. Rada konstatovala, že jde o typ památky, které byla dosud věnována malá pozornost. Podle Línka je její vyjádření poměrně pozitivní. Přepracovaný návrh bude hotový do konce února 2020.

„Doporučila nám zejména zvážit rozsah ochranného pásma na jižní hranici nominované krajiny a chránit Kladrubský náhon, dokončit revizi managementu plánu, posílit řízení rizik, dopracovat strategii cestovního ruchu, zlepšit interpretaci navrhovaného statku jako kulturní krajiny,“ upřesnil náměstek hejtmana Línek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme