Klamající policista dostane dvoumiliónové odchodné

Policie vyplatí bývalému šéfovi Interpolu Pavolu Mihálovi na odchodném a výsluze zhruba dva milióny korun. Mihál policii opustil před čtyřmi měsíci na svoji žádost poté, co vyšlo najevo, že byl od roku 1983 spolupracovníkem komunistické rozvědky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový policejní vůz Škoda Fabia combi. | Foto: Jan Rosenauer

Policejní prezídium tají, kolik vlastně Mihál ze státní kasy dostane. Ze strohých údajů, které prezídium Rádiu Česko poskytlo vyplývá, že jako odstupné získal Mihál 200 tisíc a přes jeden milión a sedm set tisíc mu policie vyplatí do odchodu do důchodu. Na Mihálovo angažmá se dlouhou dobu nepřišlo proto, že mu policejní personalisté počeštili křestní jméno.

Mihál na to ale nikdy neupozornil. Za klamání zaměstnavatele ale podle policejního mluvčího Romana Skřepka potrestán nejspíš nebude. "S největší pravděpodobností stíhán nebude, protože naše kontrolní orgány neprokázaly, že by se dopustil nějakého trestného činu," vysvětlil mluvčí.

Skřepek dodal, že zákon policii nepřikazuje kontrolovat správnost osobních údajů ve svých evidencích. Odpovědnost za správnost údajů nese podle Skřepka každý policista sám. A Mihál musel o chybě v personálním spise vědět. Jeho vyjádření se ale sehnat nepodařilo. Ministr vnitra Ivan Langer, který očistu policie od spolupracovníků StB odstartoval, tvrdí, že vyplacení odchodného a výsluhy zabránit nemohl.

"Mezi ty, kteří posuzují takové jednání, ministr vnitra nepatří. To patří policii, státnímu zastupitelství a soudu. Do toho ministr vnitra vstupovat nemůže. Je spousta věcí, které se mi nelíbí, které mohly být řešeny dávno před dnešním dnem, před mým nástupem do funkce. Bohužel se snažíme odstraňovat jen ty největší škody. I to odstraňování s sebou nese náklady, které se mi nelíbí, ale musím to brát jako fakt," dodal Langer.

Více se dočtěte zde.

Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme