Klání o českého prezidenta už začalo. Nejprve volí tisíce občanů v zahraničí

Historicky první přímá volba českého prezidenta byla zahájena. Vzhledem k časovému posunu se první volební místnost otevřela na konzulátu v brazilském Sao Paulu. Možnosti hlasovat v zahraničí postupně využijí stovky českých občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Jedná se o rezidenty i o turisty, kteří si kvůli možnosti zúčastnit se prezidentské volby obstarali voličský průkaz.

„Ve zvláštních seznamech voličů, které vedou jednotlivé zastupitelské úřady, bylo celkem zaregistrováno 8188 voličů. Nicméně to není konečné číslo, protože řada voličů v řádu stovek bude určitě volit na zastupitelských úřadech na takzvaný voličský průkaz,“ odhaduje zmocněnec ministerstva zahraničí pro prezidentské volby v cizině Ivan Záleský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zmocněnec ministerstva zahraničí pro prezidentské volby v cizině Ivan Záleský přiblížil, kolik Čechů se na zastupitelské úřady chystá

Jen prostřednictvím ministerstva bylo do ciziny zasláno na 150 voličských průkazů, další si voliči přibalili na cestu sami.

Možnost hlasovat v zahraničí využívají Češi od roku 2002, kdy se na zastupitelské úřady dostavilo přes dva tisíce voličů.

Od té doby jejich počet pozvolna stoupá. A o letošní prezidentské volby nepřijdou ani účastníci zahraniční mise v Afghánistánu.

„Pro vojáky bylo po dohodě s ministerstvem obrany zřízeno konzulární jednatelství přímo na základně. Takže v Afghánistánu jsou dvě možnosti, buďto na velvyslanectví v Kábulu nebo na konzulárním jednatelství v Lógaru,“ upozorňuje Záleský.

První byla Brazílie

Od 17 hodin středoevropského času mohou čeští občané hlasovat v brazilském Sao Paulu, od 18 hodin pak na zastupitelstvích v Santiagu de Chile a argentinském Buenos Aires. Další státy Severní, Střední i Jižní Ameriky následují podle časových pásem.

Okamura napadne přímou volbu ve Štrasburku. Ústavní soud je prý podjatý

Číst článek

„Lidé se ptali, volali, ale většinou – protože Brazílie je tak velká, ne všichni Češi bydlí v Sao Paulu a vzdálenosti jsou natolik velké – když zjistili, že musí přijet do Sao Paula k nám volit, většinou to vzdali, bohužel,“ říká generální konzul v brazilském Sao Paulu Pavel Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální konzul v brazilském Sao Paulu Pavel Procházka vysvětlil, jak volí Češi v zahraničí

Na volebním seznamu má konzulát zapsáno 122 voličů, kteří žijí v jižní části Brazílie nebo v konzulárním obvodu Venezuely. Dostavit by se ale měli i dva občané s trvalým pobytem v České republice. Ti už na konzulát zaslali své voličské průkazy.

„Dále ještě mohou přijít lidé, kteří si osobně převzali v České republice voličský průkaz a nyní se zdržují v Sao Paulu,“ připomíná Procházka. Jen několik minut po začátku prezidentského klání už odvolili dva čeští občané.

Hlasuje se na generálním konzulátu. „Je tam napsáno, že je to volební místnost, a před ní stojí hlídač bezpečnostní agentury, který otvírá dveře voličům,“ přiblížil Procházka. „Hlasovací lístky neposíláme dopředu, voliči si je přebírají u nás,“ dodává.

V Kanadě si stěžují na velké vzdálenosti

Od 20 hodin středoevropského času vybírají českého prezidenta i ve Spojených státech. Volební místnosti jsou na konzulátech ve všech velkých městech. Podle odhadů se nejvyšší počet voličů dostaví do New Yorku, Washingtonu, Chicaga a Los Angeles.

Při parlamentních volbách v roce 2010 hlasovalo na každém z konzulátů v USA 200 až 350 Čechů, pro letošní volby se očekávají čísla podobná. Nejčastěji by mělo jít o osoby na služební nebo poznávací cestě.

Ve stejnou hodinu se pro Čechy otevřely volební místnosti také v kanadské Ottawě. Velvyslanec Karel Žebrakovský ovšem s hojnou účastí nepočítá. Odhaduje, že ze seznamu 130 lidí jich dorazí jen asi 50 až 70.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Kanadě Karel Žebrakovský neočekává velkou volební účast

„Mnozí krajané litují, že je možná účast pouze osobně. Protože opravdu z Britské Kolumbie, Vancouveru nebo například z Alberty to je letadlem pět hodin a to prostě mnozí rozváží. Navíc i proto, že v půlce ledna je Kanada zimní krajinou, kde nelze vyloučit sněhové bouře,“ vysvětluje.

Kdo měl o prezidentské volby zájem, našel informace nejen na internetu, ale i v krajanském tisku nebo e-mailech a dopisech rozesílaných zastupitelstvem.

„Oslovili jsme všechny lidi, které máme v našem zvláštním volebním seznamu, protože tam je samozřejmě mnoho lidí, kteří se občas ohlásí, většinou se neohlásí. Bohužel jsme zjistili, že mnoho obálek, kde jsme informovali o tom, že budou volby, jaká je podmínka, aby mohli přijít k volbám, co by měli udělat, jak se mohou prokazovat, že jsou občany České republiky, mnoho z těchto dopisů se nám vrátilo s tím, že adresát je neznámý, zásilka je nedoručitelná, adresát už není nebo nežije,“ říká Žebrakovský.

V pátek ráno začne hlasování také v Číně. Největší nápor zájemců očekávají diplomaté během pátku a soboty v Evropě, hlavně na Slovensku a v Bruselu, kde by mohlo volit podle odhadů až osm set lidí.

Vladimír Kroc, Martin Dorazín, Helena Šulcová, Vít Pohanka, Jan Prokeš, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme