‚Nekorektní.‘ Dostálová nepovažuje za vhodný konec vlády při diplomatické a covidové krizi

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nepovažuje za vhodné v době diplomatického konfliktu s Ruskem a covidové krize vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Řekla to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. Podle opozice má kabinet skončit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opoziční koalice se liší v postupu, který považují za vhodný. Zatímco Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně, Piráti a STAN se kloní k rozpuštění dolní komory a předčasným volbám zhruba na začátku července.

Kromě diplomatického sporu s Ruskem a koronavirové krize Dostálová také argumentovala tím, že do řádných voleb v říjnu zbývají tři řádné schůze Poslanecké sněmovny. „Opozice pár měsíců před volbami přichází s nedůvěrou vlády. Nepovažuji to za korektní. Demokratické volby by měly rozhodnout,“ věří ministryně.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že v době krize každá vláda v Evropě potřebuje podporu a důvěru. Obvinil opozici z toho, že šíří atmosféru, aby kabinetu občané nenaslouchali. „Toto není normální situace. Jako byste byli na bojišti, máte velení a v polovině bitvy ho pošlete do háje. Ve vážné situaci země si dovolujete nedůvěřovat vládě,“ prohlásil.

Jakub Michálek: Nemůžeme svrhávat vládu, když neexistuje plán B. Nechceme předat moc Zemanovi

Číst článek

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by bylo zodpovědné, kdyby premiér Andrej Babiš (ANO) znovu požádal sněmovnu o důvěru. Pokud k tomu nedošlo, tak by opozice měla vyvolat hlasování o nedůvěře. Když vláda důvěru nezíská, následovat by podle Jurečky mělo jednání o rozpuštění sněmovny. Případně by měla vzniknout vláda na půdorysu všech sněmovních stran.

Šéf poslanců a první místopředseda STAN Jan Farský uvedl, že čím dříve vláda skončí, tím lépe. Kabinet podle něj ztratil důvěru občanů i sněmovny. Nejrychlejší a nejčistší cesta je dát lidem možnost ty politiky vyměnit. Je to stihnutelné a lepší než čekat do října,“ uvedl Farský.

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Prezident Miloš Zeman minulou neděli v televizi Prima zopakoval, že pokud by sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by Babišův kabinet dovládnout v demisi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme