Dostálová: Pokud bude potřeba, budeme se proti evropským auditům ke střetu zájmů bránit u soudu

V příštích týdnech by měla dorazit finální zpráva Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Tuzemské úřady přitom předběžné závěry auditorů rozporovaly. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) teď pro iROZHLAS.cz řekla, že pokud to bude nutné, Česko se bude bránit u soudu. Šetření kvůli vyplácení evropských dotací proběhlo zkraje roku. Kontroloři po něm konstatovali, že předseda vlády konflikt zájmů má.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová

Klára Dostálová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kdyby tam bylo něco stěžejního a zásadního, s čím má členská země problém, tak asi jo. Proč bychom si to měli nechat líbit, když bychom byli přesvědčeni o tom, že to tak není,“ odpověděla ministryně Klára Dostálová serveru iROZHLAS.cz na otázku, zda se Česko bude proti závěrům evropských auditorů případně bránit u Evropského soudního dvora.

Náměstek, který pozastavil dotaci Agrofertu? ‚Ztratil důvěru,‘ okomentoval jeho odchod z úřadu Brabec

Číst článek

Tuto možnost sám premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš už dříve odmítl komentovat. Pokud by Evropská komise jeho střet zájmů definitivně potvrdila, Česku hrozí vrácení stamilionových dotací. Celý rozhovor s Dostálovou redakce zveřejnění v následujících dnech.

Nešťastní úředníci

Až do Česka finální zpráva dorazí, úřady budou mít podle Dostálové možnost dokument znovu rozporovat. „Funguje to tak vždy. Když dáme nějaké připomínky, Evropská komise je zpracuje a připraví další verzi. Znovu tak začne připomínkování daného členského státu,“ říká ministryně.

Tentokrát to však bude ve formě takzvaného slyšení, kde bude česká strana prezentovat své argumenty. „Teprve na základě těchto podaných námitek Evropská komise vydá finální zprávu a pak už se proti tomu můžeme bránit soudně,“ vysvětlila dále Dostálová. Zatím jsou však podle jejích slov podobné závěry předčasné: „Ještě jsme o tom ale nemluvili. Uvidíme, co tam bude.“

Když ministerstvo odpověď na předběžný závěr evropských kontrolorů do Bruselu koncem srpna odesílalo, Dostálová to pro Deník N komentovala slovy, že její resort „rozporoval každou větu.“

„Kolegové se skutečně zabývali každou větou, byli z toho vážně nešťastní. Z jejich úhlu pohledu se tam nezakládá na pravdě nic,“ upřesnila nyní šéfka resortu.

Předběžná zpráva evropských kontrolorů, která řeší investiční dotace v rámci kohezní politiky, přišla do Česka na konci května. Na začátku června pak dorazila česká verze materiálu. Úředníkům od té doby začala běžet lhůta, během níž se mohli k závěrům unijních auditorů vyjádřit.

Původně přitom ministerstvo dostalo na odpověď měsíc. Dostálová ale zažádala o měsíční prodloužení a Evropská komise jí vyhověla. Co odpověď Evropské komisi obsahuje, ministryně neuvedla. Argumentace však podle ní byla ve prospěch České republiky.

Mandát komise

V polovině září odeslalo odpověď na předběžné auditní závěry ohledně možného střetu zájmů českého premiéra také ministerstvo zemědělství. Dokument zpracoval Státní zemědělský intervenční fond, přes který holding Agrofert z Babišova svěřenského fondu čerpá další část evropských dotací.

Finální stanovisko Evropské komise by mělo být hotové v následujících týdnech. Už před prázdninami eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger, který má případ na starosti, dal najevo, že by chtěl mít kauzu uzavřenou ještě za nynější Evropské komise.

Funkční období týmu vedeného Jeanem-Claudem Junckerem mělo končit původně 31. října. Kvůli neúspěchu navržených komisařů z Francie, Rumunska a Maďarska v nominačním řízení se však nová komise ujme funkce nejdříve v prosinci.

Auditní mise

  • Od 2. srpna 2018 platí nová unijní směrnice, která střet zájmů upravuje. Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International kvůli tomu loni podala podnět do Bruselu. Dopis do Bruselu zaslali také Piráti. Premiér Babiš podle nich má stále vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, a zároveň má možnost ovlivňovat rozdělování dotací.
  • Na počátku letošního roku kvůli tomu Evropská komise poslala do Česka auditní misi, která navštívila několik ministerstev. Unijní auditoři zavítali na ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu, práce a sociálních věcí, na pražský magistrát či do Státního zemědělského intervenčního fond (SZIF).
  • Předběžné závěry prvního auditu dorazily do Česka na konci května a zveřejnila je řada médií. V dokumentu se píše, že podle auditorů český premiér ve střetu zájmů je, a Česko by tak mělo část dotací vracet.
  • Druhá část závěrů auditu, která se týká zemědělských dotací, přišla asi o týden později. Ten ale – na rozdíl od prvního dokumentu – zveřejněn nebyl. Šéf SZIF Martin Šebestyán nicméně na tiskové konferenci uvedl, že i druhý audit střet zájmů konstatuje.
  • Premiér Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá. Stejně tak Agrofert, podle jehož mluvčího Karla Hanzelky probíhalo vše v souladu se zákonem.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme