Dostálová by měla kvůli CzechTourismu odstoupit, žádá ODS. Ministryně pochybení odmítá

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) by měla podle opoziční ODS v souvislosti s případem CzechTourism rezignovat. Předseda občanských demokratů Petr Fiala ve čtvrtek před novináři poukázal na to, že v minulosti se odstupovalo v případě mnohem méně závažných podezření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, tak rezignuje. Rezignuje do doby, než se ta situace vyjasní a vyřeší,“ uvedl Fiala. Připomněl, že se Dostálová zabývá i případným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který navíc čelí stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo.

„V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo,“ řekl předseda ODS.

Mimo úřední postup a jen pro vyvolené. Dostálová podle policie rozhodovala o CzechTourismu nestandardně

Číst článek

‚Ve prospěch vyvolených‘

Dostálová rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch „vyvolených osob“ zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup, stojí podle České televize v soudním příkazu k domovní prohlídce. Podezřelé jsou smlouvy údajně za 38 milionů korun.

Dostálová vinu odmítá. „Jak už jsem uvedla, nejsem si vědoma naprosto žádného pochybení a ministerstvo včetně mé osoby poskytuje policii maximální součinnost,“ sdělila v tiskovém prohlášení.

Ve čtvrtek potom na konferenci Svazu měst a obcí uvedla, že se snažila po problémech, které měli s nákupem reklamy její předchůdci, zamezit „leštění klik“ a nastavila transparentní výběr. „Nehospodárnost to být nemůže,“ konstatovala s tím, že díky přístupu agentura nakoupila „za pár korun“ v řádu několika milionů prostor pro reklamu v několikrát vyšším plnění.

Tvrzení o dotačním podvodu v kauze CzechTourism je nesmysl, říká Dostalová. Rezignaci nezvažuje

Číst článek

Zakázky CzechTourismu

Částka 38 milionů korun podle Dostálové není hodnota zakázek, o které se policie zajímá, ale souhrnná hodnota zakázek agentury CzechTourism zveřejněná v registru smluv. „Zcela mylná je také úvaha o dotačním podvodu, protože z technického hlediska ani není možný. Žádné dotace jsem agentuře přidělovat nemohla ani tehdy, ani nyní. Ani CzechTourism ze zákona dotace poskytovat nemůže,“ popsala ministryně.

Dostálová, která měla agenturu dříve na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj, patří podle České televize mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě.

Případ ministryně Dostálové: policie dorazila i do agentury zastupující Ledeckou či Sáblíkovou

Číst článek

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve, kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu. Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů.

Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme