Dostálová: fond na podporu investic má mít 10 miliard ročně, částečně i z daně, která teď jde obcím

Státní fond podpory investic (SFPI) by do budoucna neměl být financován jen ze státní rozpočtu, ale měl by získat i trvalý zdroj příjmů. Ideálně by měly být příjmy fondu 10 miliard korun ročně, uvedla v neděli ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) v České televizi. Zdrojem peněz do fondu by podle ní mohlo být například určité procento z příjmů z daně z nemovitých věcí. Příjmy z této daně jsou v současnosti stoprocentním příjmem obcí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Státní fond podpory investic by měl vzniknout ze Státního fondu rozvoje bydlení. Tento týden to v rámci novely zákona schválila vláda. Fond by se měl vedle podpory bydlení zaměřit také na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád.

„Zatím je fond financován z rozpočtu, ale měli bychom hledat stálý zdroj. Mně by se líbilo zhruba 10 miliard ročně, které by měl fond mít,“ uvedla v televizi Dostálová.

Babiš informoval Oettingera, že odstoupil z vedení rady pro fondy. Podle opozice to ale problém neřeší

Číst článek

Ministryně dále uvedla, že v současnosti vede diskuzi o tom, že zdrojem peněz do fondu by mohlo být mimo jiné určité procento daně z nemovitých věcí. „Nemluvíme o zvyšování této daně, spíše jaké procento by šlo z těch daní. Byl by to přitom fond pro rozvoj obcí,“ dodala.

Na dani z nemovitosti finanční úřady loni vybraly 10,83 miliardy korun, předloni to bylo 10,76 miliardy. 

S návrhem využít daň z nemovitých věcí nesouhlasil první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Nadšení jako lokální politici z toho mít nemůžeme. Nejefektivněji se rozhoduje odspoda," uvedl.

Nahrazení peněz od EU

Dostálová dále v souvislosti s novým fondem uvedla, že by měl do budoucna nahradit zdroj peněz poté, co Česko přestane čerpat peníze z fondů Evropské unie. Upozornila, že pro období 2021 až 2027 budou dotace do Česka z evropských fondů zhruba o 100 miliard korun menší než v současném období. Ve stávajícím finančním období 2014 až 2020 je pro Česko vyčleněno bezmála 24 miliard eur.

Čerpání peněz z evropských fondů by letos podle Dostálové mělo i pomoci výsledkům státního rozpočtu. Ten by se totiž mohl potýkat s nižšími příjmy kvůli nově očekávanému zpomalení růstu ekonomiky.

„Máme něco kolem 50 až 60 miliard ročně, které bychom měli v rámci pravidel vyčerpat a my je už budeme mít vyčerpány zhruba v květnu. To znamená, že budeme přeplňovat, takže očekávám daleko větší příjem do státního rozpočtu,“ uvedla. Zároveň dodala, že Česko nejvíce peněz vyčerpá v rámci fondů z Evropské unie právě v letech 2019 a 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme