Zvolená europoslankyně Dostálová se vzdala funkce místopředsedkyně Sněmovny, šanci má Juchelka

Zvolená europoslankyně Klára Dostálová (ANO) se vzdala funkce místopředsedkyně Sněmovny. Rezignační dopis v pondělí obdržela předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), potvrdil její mluvčí. Klub ANO nominoval už v pátek do místopředsednické pozice Aleše Juchelku, který nyní vede sněmovní mediální výbor a je také členem sociálního výboru.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:23 24. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference MMR, Klára Dostálová.

Tisková konference MMR, Klára Dostálová. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet místopředsedů Sněmovny se odchodem Dostálové snížil na pět. Pozice zastávají Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Karel Havlíček (ANO).

Dostálová je kandidátem ANO na místopředsedkyni Evropského parlamentu, říká Pokorná Jermanová

Číst článek

Poslaneckého mandátu v české Sněmovně by se zvolení europoslanci za ANO Dostálová, Jaroslava Pokorná Jermanová a Jaroslav Bžoch měli podle informací ČTK vzdát v pátek. Využijí k tomu pravděpodobně prohlášení na plénu. Stejně postupoval před deseti dny zvolený europoslanec TOP 09 Ondřej Kolář, kterého už v dolní komoře nahradil Martin Dlouhý (TOP 09).

Za Dostálovou nastoupí do Sněmovny podnikatel a zastupitel Královéhradeckého kraje Jaromír Děděček, za Pokornou Jermanovou středočeský krajský krajský zastupitel Miroslav Samaš a za Bžocha litvínovská starostka Kamila Bláhová. Slib by mohli skládat pravděpodobně v úterý 9. července.

Místopředsedkyní Sněmovny se stala Dostálová poslaneckou volbou v polovině listopadu 2022. V tehdejší tajné volbě porazila předsedu SPD Tomia Okamuru. Dostálová obsadila pozici ve vedení dolní komory po Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), která rezignovala koncem září předloňského roku v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

Do Evropského parlamentu kandidovalo osm aktivních členů Sněmovny. Uspěla polovina z nich. Europoslanecký mandát získávají kandidáti nikoli zvolením, ale zahájením úvodní schůze europarlamentu v novém složení. První plenární zasedání nadcházejícího volebního období se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme