Klasnová rezignuje na funkci místopředsedkyně sněmovny

Poslankyně a místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřina Klasnová se rozhodla rezignovat na pozici místopředsedkyně sněmovny. Důvodem jsou poslední události ve straně a odchod části poslanců VV ke Karolíně Peake. Klasnová nesouhlasí s tím, jakým způsobem uskupení Peake poslance přetahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Klasnová za Věcí Vařejné v pořadu "Speciál" Martina Veselovského v Kralupech nad Vltavou | Foto: Khalil Baalbaki

V Ozvěnách dne Klasnová upřesnila, že se rozhodla rezignovat na post místopředsedkyně sněmovny už minulý týden po výrocích premiéra Petra Nečase, který deklaroval, že si nedokáže vládní spolupráci s Věcmi veřejnými nadále představit.

„A o správnosti svého rozhodnutí jsem se zcela ubezpečila po včerejších výrocích pana premiéra v Kramářově vile, kdy řekl, že VV ponechá sněmovní funkce včetně mé, pokud budeme podporovat veškeré zákony, které prošly vládou až do 11. dubna,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová rezignuje na místopředsednickou funkci v Poslanecké sněmovně. Na důvody jsme ji zeptali v Ozvěnách dne.

„Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasy poslaneckých přeběhlíků. Odmítám i kupčení s vládou o funkce ve sněmovně. Osobně po odchodu Věcí veřejných z vlády nevidím sebemenší důvod, být této vládě zavázána postem místopředsedkyně sněmovny,“ řekla Klasnová.

Podle ní premiér Petr Nečas nyní hraje o čas k získání dalších přeběhlíků na stranu vládní koalice. Podle Klasnové to dokazuje i fakt, že včerejší schůzka předsedů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která v Kramářově vile dohodla konec koalice, byla jen informativní. Další postup Věcí veřejných podle ní určí až podvečerní jednání stranického grémia.

„Pan premiér na schůzce navrhl svoji představu toho, jak se ukončí koaliční spolupráce. Dohoda při odchodu z Kramářovy vily byla následující - nic nesdělovat médiím, ale tento návrh dohody předložit stranickým orgánům, které se k tomu nějak postaví. Takže to nebyla dohoda, ale návrh, a z mého pohledu se tady hraje o čas k získání dalších přeběhlíků,“ uvedla.

„Vím, že osobně pan premiér obvolával některé naše poslance. Mně to připadá jako naprosto bezprecedentní chování, nabádání k přeběhlictví, které tady snad ještě nebylo,“ zdůraznila Klasnová.

Zdůraznila, že v dosud platné koaliční smlouvě je napsáno, že nikdy nevznikne vláda s přeběhlíky. „Za sebe jsem udělala jednoznačný krok, že pokud vznikne jakýsi slepenec s přeběhlíky, nechci být vázána svojí sněmovní funkcí,“ zopakovala.

Odchod z funkce už oznámila šéfce dolní parlamentní komory Miroslavě Němcové a zítra ho oznámí také na plénu sněmovny. Podle Němcové není nyní odchod Klasnové pro sněmovnu v této chvíli zásadním problémem. Na obsazení této funkce je podle ní dost času po té, co bude jasné složení a podpora vlády.

Rozhodnutí Kateřiny Klasnové ocenil opoziční poslanec Jeroným Tejc z ČSSD. Podle něj je dobře, že ve vedení sněmovny dál nebude. Svým odchodem podle Tejce předešla tomu, že by o funkci stejně přišla.

„Musím ocenit to, že paní Klasnová jako jediná z Věci veřejných vyvodila zatím osobní zodpovědnost za to, co se stalo. A byť vůbec nikdy neměla na tomto postě usednout, je dobře, že alespoň sama na tento post rezignovala třeba předtím, než by byla odvolána většinou, kterou sestaví Karolína peak s Petrem Nečasem,“ řekl Radiožurnálu.

Peake tvrdí, že má k dostatek poslanců pro bezpečnou podporu vládě

Číst článek

Karolína Peake mezitím oznámila, že její nové politické uskupení má dostatek poslanců, aby zajistilo bezpečnou podporu vládě. Kabinet podle ní podpoří i poslanec VV Milan Šťovíček.

Nečas, Schwarzenberg a John se dohodli: koalice v pátek skončí

Číst článek

Premiér Petr Nečas včera po jednání s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem oznámil, že platnost koaliční smlouvy bude vypovězena k pátku 27. dubna, což ještě zítra formálně potvrdí špičky současné koalice.

Zároveň se ale podle něj předsedové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných domluvili, že jejich poslanci podpoří ve sněmovně rozpočtové škrty, které kabinet schválil ještě před rozpadem koalice. Ty obsahují například vyšší DPH nebo nižší valorizaci důchodů.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Václava Marešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme