Klaus a Pospíšil se dohodli na náhradě odcházejících soudců

Prezident Václav Klaus a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se dohodli na jmenování soudců pouze na ta místa, kde jich bude nedostatek. Týkat se to bude především soudcovských míst, která současní soudci opustí. Ročně odchází z justice přirozenou cestou třicet až čtyřicet soudců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: FBI

„Primárně půjde o jmenování nových soudců na ty soudy, kde dochází k přirozenému odchodu soudců. Nepůjde až na určité výjimky o nárůst soudců v systému, ale půjde pouze o doplnění na uvolněná místa,“ řekl Radiožurnálu Pospíšil.

Kromě personálních otázek projednávali Klaus s Pospíšilem nový občanský zákoník, příchod nového nejvyššího státního zástupce nebo změny ve fungování soudních znalců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po schůzce s prezidentem Václevem Klausem

Návrh komplexní reformy justice je podle Pospíšila fakticky připraven, detaily chce ministerstvo představit již koncem roku, neboť některé změny justice začnou platit už počátkem roku příštího.

O konkrétních jménech na místě nového místopředsedy Nejvyššího soudu se prý spolu nebavili. „Je zcela věcí prezidenta republiky vybrat správného nástupce za Pavla Kučeru,“ řekl Pospíšil.

Do čela Nejvyššího státního zastupitelství by měl nastoupit nový člověk, Pavel Zeman. Nahradit by měl Renátu Veseckou.

„Pavel Zeman by měl být jedním z hlavních nositelů změn v oblasti státního zastupitelství,“ řekl Pospíšil. „Informoval jsem o tom pana prezidenta, ten projevil zájem se s ním potkat. Počítám s tím, že bych doprovodil pana Zemana k panu prezidentovi,“ dodal.

Pavel Zeman, bývalý zástupce České republiky v Eurojustu, je podle Pospíšila mezinárodně respektovanou osobností a má obrovské zkušenosti s fungováním státních zastupitelství západní Evropy.

Změny státního zastupitelství by se měly obecně týkat posílení nezávislosti státních zástupců a měly by nastavit efektivní kritéria k tomu, aby trestní věci byly vyřizovány rychle a kvalitně. Konkrétnější ale Pospíšil být nechtěl.

Václava Marešová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme