Klaus: Aféra s metylalkoholem je vážnou systémovou chybou

Prezident Václav Klaus označil aféru s jedovatým metylalkoholem za vážnou systémovou chybu. Vyjádřil se k ní vůbec poprvé, a to během své návštěvy Říma, kde se ho na kauzu zeptal zvláštní zpravodaj Radiožurnálu. Klaus kritizoval i vyhlášení částečné prohibice, premiér Nečas si za ní ale stojí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus

prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

„Já jsem zatím byl velmi zdrženlivý, abych k tomu vydával nějaká silácká prohlášení, protože on tu čas na silácká prohlášení není. Nicméně je to samozřejmě hrozivá lidská tragédie a myslím, že jsme si toho všichni vědomi. Doufám, že nás to také povede k určitému jednání," řekl Václav Klaus a pokračoval:

„V každém případě se jedná o zásadní selhání státu. Zásadní selhání státu v jeho kontrole světa podezřelých lihovin, které nejsou v naší zemi věcí úplně neznámou. A jestli se teď mohou objevovat stovky nejrůznějších podivností a nevědělo se o nich předem, tomu snad ani nechci věřit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas popsal, jaká opatření plánuje vláda pro zajištění bezpečnosti alkoholu

Klaus dává aféru do souvislosti s daňovým zatížením: „Je to jasný případ opakovaného příkladu v naší historii, kdy jsme si na něco dali absurdně vysoké daně, a to potom motivuje spoustu lidí k tomu, aby se pokoušeli podvádět a daně nějak obcházet, což je i tento nešťastný případ. I to je další argument pro obezřetné a opatrné chování státu."

Prezident se rovněž kriticky vyjádřil i k vyhlášení prohibice. „Taková silácká jednoduchá řešení, jaké bylo zavedení de facto prohibice panem ministrem zdravotnictví, se mi zdají velmi nerozumná. Myslím, že bude velmi obtížné z nich vykročit. Protože to bude potom pro vládu riskantní krok v tomto směru," uvedl.

Zrušení prohibice mají napomoci nové kolky a rodné listy u alkoholu

Číst článek

Premiér Petr Nečas si ale za opatřením své vlády stojí: „Prohibice na prodej a nabízení lihovin byl nutný a nezbytný krok v zájmu ochrany zdraví a života občanů České republiky. Byl to krok, který byl udělán po po zralé úvaze.“

Na prezidentova slova reagoval i ministr financí Miroslav Kalousek: „Nesouhlasím s tím, že to byl zbytečný a silácký krok. Byl to naopak naprosto nezbytný krok v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů. Pan prezident z mého pohledu nezklamal ve své politice posledních týdnů,“ řekl Kalousek a doplnil:

Celní správa | Foto: Michal Malý

„Jsem hluboce přesvědčen o tom, že kdyby vláda ten krok neudělala, pan prezident by dnes se stejně vážnou tváří vládu ostře zkritizoval za to, že ho neudělala.“

Obnovit trh s lihem

Petr Nečas také zdůraznil, že vláda se bude snažit co nejrychleji obnovit trh s lihem. Výrobci ale budou povinni garantovat zdravotní nezávadnost své produkce. Šarže výrobku musí být v souladu s šarží výchozí suroviny. Ministerstvo financí vydá zítra vyhlášku o tisku nových kolků na alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opodstatněnosti mimořádného opatření debatovali v Ozvěnách dne tajemník prezidenta Ladislav jakl a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák

Premiér rovněž oznámil, že celní správu čeká audit. Stát bude analyzovat práci celníků a inspekce v oblasti distribuce lihovin. Podle Nečase půjde o odbornou analýzu, která se nestane předmětem politických strkanic.

„Česká veřejnost si zaslouží poctivou odpověď na otázku, zda stát někde selhal, nebo selhal v posledních osmi letech v oblasti distribuce lihovin. To je věc, kterou chci vědět i já jako předseda vlády, ale chci ji vědět i jako občan. Protože mí spoluobčané zemřeli nebo jsou těžce nemocní. To je poctivý přístup, udělat tuto analýzu,“ vysvětlil premiér.

Otrava metanolem je už i v Libereckém kraji. Muž pil tuzemák z večerky

Číst článek

Sociální demokraté právě v souvislosti s celníky obvinili ministra financí Kalouska, že za metanolovou krizi podle nich může právě on. Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek řekl, že to byl právě ministr Kalousek, kdo kvůli úsporám ořezal kontrolní orgány, které měly černý obchod s alkoholem potírat.

„Je to jeho problém. On je zodpovědný za státní správu. On je odpovědný za to, že stáhnul celníky z lihovarů a nikdo už nekontroluje, jak se to vyrábí. On se choval jako obsluha Černobylu. Vypínal jeden bezpečnostní okruh za druhým a dopustil vznik obrovského černého trhu s metylalkoholem a pančování alkoholu,“ prohlásil Mládek.

Ostranění příčin

O účinnosti částečné prohibice má pochybnosti prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Podle něho musí každé vážné opatření splňovat dva parametry:

„Za prvé, musí směřovat k odstranění příčin katastrofy a za druhé, nemělo by mít příliš velké vedlejší, nezamýšlené dopady na veřejnost. Zákaz prodeje alkoholu zrovna náhodou nad 20 procent nesplňuje ani jeden z těchto parametrů,“ poznamenal Jakl

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák se naopak domnívá, že zákaz byl jediný možný krok:

„V tu chvíli nebylo možné tento krok neudělat, protože bylo zřejmé, že nedokážeme jiným opatřením zamezit nebo minimalizovat další nárůst intoxikovaných, mrtvých. Přiznávám, že je to opatření mimořádné, ale v mimořádných situacích je třeba přijímat mimořádná opatření,“ míní Polák.

Robert Mikoláš, mkp, kko, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme