Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Politické strany musí podle prezidenta rychle najít východisko z vládní krize. Náznak shody dvou nejsilnějších parlamentních stran - ODS a ČSSD - o předčasných volbách považuje Václav Klaus za krok vpřed, vznik budoucí vlády ale nijak neřeší. Politiky proto znovu vyzval k dohodě. Večer se v Kramářově vile sešli předsedové koaličních stran se šéfem sociální demokracie, aby jednali o dalším postupu ve vládní krizi. O složení vlády ale podle šéfa zelených Martina Bursíka nemluvili.
Václav Klaus zopakoval, že chce, aby strany našly rychlé východisko z vládní krize. Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je podle prezidenta závažný ústavní krok. Není možné se tvářit, že se nic nestalo.
"Vláda v demisi je polovládou a je v zájmu celé naší země, všech politických stran a všech občanů, aby byla v co nejkratší možné době nahrazena vládou s plnohodnotným mandátem," dodal prezident.
Přes všechny, podle Klause často fantasmagorické, spekulace v médiích a přes absurdní výroky na jeho osobu, prezident zopakoval, že čeká na politickou dohodu v parlamentu.
Předseda vlády Mirek Topolánek v reakci na prezidentova slova uvedl, že doufá, že mu Václav Klaus k vyjednávání nechá čas: "Doufám, že nám pan prezident dá aspoň ty dny, když ne týdny. Situace, že vládne vláda v demisi, je naprosto standardní. A myslím, že nic nehrozí. A jakási překotná snaha ten problém, který tady není řešen pořádně tři roky, vyřešit během několika 'pikosekund' mně připadá trochu směšná."
Večer v Kramářově vile jednali o dalším postupu ve vládní krizi premiér Mirek Topolánek (ODS) s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, šéfem SZ Martinem Bursíkem a předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. Předseda Strany zelených Bursík po schůzce potvrdil, že o složení vlády nejednali:
"Tohle vůbec nebylo téma. Nejdřív jsem jednal s předsedou vlády Mirkem Topolánkem, pak tam byl krátce Jiří Čunek a chvíli jsme také jednali s Jiřím Paroubkem. Máme dobrou vůli pokusit se najít nějaké řešení, nějakou dohodu nad tím, co je nedůležitější, což je bezpochyby reakce na hospodářskou krizi, předsednictví EU a nějaké zajištění předsednictví a sanace těch škod."
Bursík dodal, že jde o škody mezinárodní, které České republice způsobilo vyslovení nedůvěry vládě v době předsedání Radě EU. Podle předsedy zelených nicméně panuje shoda na tom, že kabinet v demisi nebude zbytečně prodlužovat své vládnutí:
"Je dobré se dohodnout pokud možno co nejdřív. A víme, že už teď hledáme nějakého minimálního jmenovatele, že už to není množství různých složitých témat k jednání. Jde o to dohodnout se na tom nejpodstatnějším - finanční krize, předsednictví, nějaké složení vlády, která dostane důvěru, a dovede zemi k předčasným volbám."
Šéfové ODS a ČSSD už o víkendu potvrdili, že se dohodli na uspořádání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Liší se ale v navrhovaných termínech: Mirek Topolánek navrhuje září, Jiří Paroubek říjen.
Dosavadní vývoj vládní krize:
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Havel: Věřím, že prezident pověří sestavením nové vlády Topolánka
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka