Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání

Politické strany musí podle prezidenta rychle najít východisko z vládní krize. Náznak shody dvou nejsilnějších parlamentních stran - ODS a ČSSD - o předčasných volbách považuje Václav Klaus za krok vpřed, vznik budoucí vlády ale nijak neřeší. Politiky proto znovu vyzval k dohodě. Večer se v Kramářově vile sešli předsedové koaličních stran se šéfem sociální demokracie, aby jednali o dalším postupu ve vládní krizi. O složení vlády ale podle šéfa zelených Martina Bursíka nemluvili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Václav Klaus zopakoval, že chce, aby strany našly rychlé východisko z vládní krize. Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je podle prezidenta závažný ústavní krok. Není možné se tvářit, že se nic nestalo.

"Vláda v demisi je polovládou a je v zájmu celé naší země, všech politických stran a všech občanů, aby byla v co nejkratší možné době nahrazena vládou s plnohodnotným mandátem," dodal prezident.

Přes všechny, podle Klause často fantasmagorické, spekulace v médiích a přes absurdní výroky na jeho osobu, prezident zopakoval, že čeká na politickou dohodu v parlamentu.

Předseda vlády Mirek Topolánek v reakci na prezidentova slova uvedl, že doufá, že mu Václav Klaus k vyjednávání nechá čas: "Doufám, že nám pan prezident dá aspoň ty dny, když ne týdny. Situace, že vládne vláda v demisi, je naprosto standardní. A myslím, že nic nehrozí. A jakási překotná snaha ten problém, který tady není řešen pořádně tři roky, vyřešit během několika 'pikosekund' mně připadá trochu směšná."

Večer v Kramářově vile jednali o dalším postupu ve vládní krizi premiér Mirek Topolánek (ODS) s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, šéfem SZ Martinem Bursíkem a předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. Předseda Strany zelených Bursík po schůzce potvrdil, že o složení vlády nejednali:

"Tohle vůbec nebylo téma. Nejdřív jsem jednal s předsedou vlády Mirkem Topolánkem, pak tam byl krátce Jiří Čunek a chvíli jsme také jednali s Jiřím Paroubkem. Máme dobrou vůli pokusit se najít nějaké řešení, nějakou dohodu nad tím, co je nedůležitější, což je bezpochyby reakce na hospodářskou krizi, předsednictví EU a nějaké zajištění předsednictví a sanace těch škod."

Bursík dodal, že jde o škody mezinárodní, které České republice způsobilo vyslovení nedůvěry vládě v době předsedání Radě EU. Podle předsedy zelených nicméně panuje shoda na tom, že kabinet v demisi nebude zbytečně prodlužovat své vládnutí:

"Je dobré se dohodnout pokud možno co nejdřív. A víme, že už teď hledáme nějakého minimálního jmenovatele, že už to není množství různých složitých témat k jednání. Jde o to dohodnout se na tom nejpodstatnějším - finanční krize, předsednictví, nějaké složení vlády, která dostane důvěru, a dovede zemi k předčasným volbám."

Šéfové ODS a ČSSD už o víkendu potvrdili, že se dohodli na uspořádání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Liší se ale v navrhovaných termínech: Mirek Topolánek navrhuje září, Jiří Paroubek říjen.

Dosavadní vývoj vládní krize:
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Havel: Věřím, že prezident pověří sestavením nové vlády Topolánka
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Marika Táborská, Renáta Prátová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme