Klaus chválil zdravotnické reformy, káral odcházející lékaře

Jednání doktorů, kteří si chtějí hrozbou výpověďmi vymoci vyšší platy, znovu odsoudil prezident Václav Klaus. Na Pražské hradě přijal ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Pochválil mu chystanou reformu a postup části lékařů označil za nezodpovědný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě ministra zdravotnictví Leoše Hegera. | Zdroj: ČTK

Setkáni trvalo asi hodinu a ministr zdravotnictví na něm informoval prezidenta o situaci ve zdravotnictví a také o chystaných reformách. Heger řekl, že podle aktuálních čísel podali lékaři výpovědi v sedmdesáti nemocnicích ze sto devadesáti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger po schůzce na Hradě

“Když se odečtou nemocnice, kde se to týká jednoho až deseti lékařů, tak nám zbývá 59 nemocnic, což je asi třetina naší nemocniční kapacity.” Podle Hegera to není takové číslo, které by ohrozilo přímé poskytování zdravotní péče.

Heger také řekl, že má ministerstvo zdravotnictví signály, že část lékařů své výpovědi stahuje. Někteří se podle něj připojili k akci ‘Děkujeme odcházíme’ proto, aby ji podpořili, opustit svá místa v nemocnicích ale nemají v úmyslu.

Ministr zdůraznil, že nespokojeným lékařům nebude ustupovat. Oni sami si podle něj musí uvědomit, jaká je ve zdravotnictví situace. Pokud se zlepší, přijdou na řadu jejich platy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman v poledních Ozvěnách dne

Lékařský odborový klub právě dnes ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Situaci považuje za vyhrocenou a viní ministerstvo zdravotnictví z toho, že ji bagatelizuje a nehledá rychlé řešení. LOK proto očekává, že podávání výpovědí bude pokračovat.

Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman prezidentovi Klausovi připomněl, že v době, kdy byl ministerským předsedou lékařům vzkázal, že pokud nejsou spokojeni, ať odejdou dělat něco jiného. „My tedy s dlouholetým odstupem jeho výzvu uposlechli,“ řekl Voleman.

Odbory se bojí tlaku farmaceutických firem

Reforma, kterou včera představil ministr Heger je podle Volemana nasměrována správně. „Chybou ale je, že se ministr vzdává podpory nejradikálnějšího proreformního hnutí, které u nás je, tedy ‚Děkujeme odcházíme‘,“ myslí si Voleman.

Poukázal na to, že zatím žádná reforma nebyla dotažená dokonce. O reformě navíc podle něj nerozhoduje jen vláda a poslanci.

„Jsou tu obrovské tlaky farmaceutických firem a skupin, které jsou propojeny se zdravotnickými zařízeními. Pokud by byla reforma dotažena, všichni přijdou o miliardové zisky,“ upozornil Miloš Voleman.

Igor Maňour, Václava Marešová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme