Klaus: Disidenti z dnešní doby nepochopili nic

Za žalostnou a smutnou označil prezident Václav Klaus reakci bývalých disidentů na své výroky o nebezpečném vlivu nevládních organizací na veřejný život. Klaus nedávno prohlásil, že Rada Evropy by měla bojovat proti takzvané postdemokracii, do které patří i nátlak nejrůznějších hnutí. Podle něj totiž chtějí promlouvat do běžného života lidí, přestože nemají mandát vzešlý z voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Klausova slova považují bývalí disidenti za diskreditaci úsilí nevládních organizací a za útok na základní demokratické principy zaručené ústavou.

Na jejich konto Klaus při dnešní návštěvě Libereckého kraje řekl, že z dnešní doby nepochopili bohužel vůbec nic. "Žijeme v pluralistické společnosti. Já jim nezakazuji jejich postoje, ale oni se pokoušejí zakazovat mé postoje mně a předvádějí svou neschopnost žít ve svobodné společnosti," sdělil Klaus ČTK.

Prezidentovi poslalo v pátek své vyjádření 12 osobností, spjatých s bojem proti komunistickému režimu - například Rudolf Battěk, Václav Malý, Jan Ruml, Petr Uhl, Karol Sidon, Jiřina Šiklová, Svatopluk Karásek či Jan Štern.

Autoři v dopise prezidentovi protestovali proti zlehčování úsilí občanských iniciativ a výrokům o jejich škodlivosti. V souvislosti s Klausovou kritikou připomněli, jak "legitimní orgány komunistického režimu" pronásledovaly a označovaly za "ztroskotance a samozvance" představitele občanských aktivit jako Charta 77.

"Domnívali jsme se, že po listopadu 1989 už nikdo nebude znevažovat a podceňovat váhu občanských iniciativ a nevládních a neparlamentních skupin a hnutí, ale že jim byla přiznána ústavou nezastupitelná úloha v procesu utváření svobodné občanské společnosti," stojí v dopise.

Klaus ocenil "velmi pozitivní činy" autorů dopisu v době totalitního režimu před rokem 1989. "Jestli však žijí pořád v nesvobodě, pak je to pravděpodobně jejich nesvoboda vlastní osobní," konstatoval.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme