Klaus dostal švédský návrh výjimky pro ČR. V zásadě je spokojený

Švédsko coby předsednická země Evropské unie navrhla českému prezidentovi Václavu Klausovi, jak by se mohl řešit jeho požadavek na vtělení výjimky pro českou republiku do Lisabonské smlouvy. A prezident s tím prý souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Jak známo, Václav Klaus žádá kvůli obavám z případných majetkových nároků sudetských Němců, aby Česká republika dostala trvalou výjimku z uplatnění Listiny základních práv EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl ke švédskému návrhu vtělení výjimky pro ČR do Lisabonské smlouvy.

Podle Klausova tajemníka Ladislava Jakla švédský návrh odpovídá prezidentově představě a je možné s ním dál pracovat.

"Takové formulace ukazují, že návrh jde správným směrem. Jednání kolem něj ale budou ještě pokračovat," řekl Jakl Radiožurnálu a dodal:

"Pan prezident je ve svém požadavku zcela konzistentní, stejně jako v momentu, kdy se téma jeho požadavku objevilo. To znamená, že dál bude požadovat výjimku pro ČR v rámci Listiny základních práv EU. Bude požadovat právně vymahatelné záruky a garance, že se tato listina na ČR nebude vztahovat. Prezident nyní očekává formulace závazků a garancí a zajímá ho konečný efekt pro občany ČR. Takový návrh formulací v pátek ze Švédska skutečně dostal."

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme