Klaus hlasoval mezi prvními. Voliče vyzval, ať vybírají prezidenta podle své hlavy

Krátce po otevření volebních místností odvolila většina z devíti kandidátů. Svůj hlas odevzdal mezi prvními i současný prezident Václav Klaus. I když v minulosti nebyl příznivcem přímé volby, události poslední doby ho prý přesvědčily, že hlasování má smysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus hlasuje v prvním kole prezidentské volby | Foto: ČTK, Kateřina Šulová

„Neváhal jsem. Jestli jsem mohl váhat někdy před pár měsíci, tak myslím, že se situace velmi projasnila a projasňuje se každým dnem,“ řekl Klaus novinářům poté, co odevzdal svůj hlas.

Do volební místnosti v pražských Kobylisích přišel krátce po začátku voleb s manželkou Livií, mladším synem Janem a vnukem. Vyvrátil tak spekulace o tom, že se lidovému hlasování, které dříve ostře kritizoval, vyhne.

Prozradil také, co pro něj bylo při rozhodování o jménu nové hlavy státu klíčové. „Mně jde skutečně o to, aby byl zvolen někdo, kdo pro tuto zemi už něco udělal, jehož zkušenost máme všichni před svýma očima a kdo opravdu s touto zemí cítí,“ uvedl Klaus.

Sledujeme ONLINE: Češi si poprvé vybírají hlavu státu sami

Číst článek

Zdůraznil přitom, že lidé by se neměli nechat při hlasování ovlivnit mediální kampaní. „Já doufám, že všichni lidi přijdou k volbám, když už je ta přímá volba, a že budou volit podle sebe, podle své hlavy,“ podotkl končící prezident.

V odpovědi na dotaz novinářů nevyloučil, že bude za pět let na tuto funkci znovu kandidovat. "To se nechme překvapit, to až podle toho, kdo bude prezidentem a jak se osvědčí," řekl Václav Klaus.

Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme