Klaus i Hájek kritizují pražskou ODS za záštitu Prague Pride

Chystaný pochod hrdosti gayů a leseb Prague Pride řeší i tuzemské politické špičky. Sociální demokracie a vládní Věci veřejné se ohrazují proti výrokům prezidentova vicekancléře Petra Hájka. Ten zkritizoval pražskou ODS, protože se rozhodla připravovaný karneval, který se v hlavním městě uskuteční poprvé, podpořit. A lidi s menšinovou sexuální orientací nazval devianty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václava Klause do studiu doprovodil

Václava Klause do studiu doprovodil | Foto: Jan Rosenauer

Odpoledne se pak za svého podřízeného postavil i Václav Klaus. Podle něj nemělo hlavní město Prague Pride podpořit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném pochodu gay a leseb mluví prezident Prague Pride Czeslaw Walek, vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek a předseda pražské ODS a poslanec Boris Šťastný v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Proti samotnému pochodu nebo svobodnému projevování názorů nikdo nic nemá, ale pan primátor, který je primátorem za pravicovou politickou stranu, která si říká konzervativně-liberální, to znamená liberální v ekonomice a konzervativní ve společenských tématech, dal tomuto zamýšlenému průvodu a karnevalu sovu významnou podporu tím, že mu udělil záštitu. A to je něco tak neuvěřitelného, že myslím, že to nemá obdoby,“ uvedl vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek.

Předseda pražské ODS a poslanec Boris Šťastný uvedl, že udělení záštity primátora hlavního města Prahy je jeho právem.

„Primátor hlavního města udělil záštitu několikadenní akci menšiny, která chtěla vyjádřit nějaké své názory, pořádat přednášky, různé kulturní a společenské akce, koncerty a tak dále, a v tomto ohledu začal být primátor v určitou chvíli kritizován a napadán,“ řekl Boris Šťastný.

Praha jako otevřená metropole

Doplnil, že si přeje, aby Praha byla otevřenou metropolí jako Vídeň, Paříž, Mnichov či Berlín, a nevidí žádný důvod k tomu, proč by primátor neměl takovou akci jako je Prague Pride podpořit.

S tím zcela souhlasí prezident Prague Pride Czeslaw Walek, který se současně vyjádřil, že pro chystaný průvod a karneval je tato debata dobrou reklamou.

Boris Štastný (ODS) | Foto: Filip Jandourek

„Je to kulturní a lidskoprávní festival. Účastníci této akce se můžou těšit na fotografické výstavy, na divadelní a filmové představení, na koncerty a samozřejmě i na klubové večery. Vrcholem programu je průvod centrem Prahy. Bude to průvod s karnevalovými prvky,“ popsal Czeslaw Walek.

Takzvaným průvodem hrdosti gayů a leseb vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance. Karnevalový pochod sexuálních menšin s názvem Prague Pride se v hlavním městě uskuteční poprvé, ale v Čechách je to už několikátá akce tohoto typu.

Prague Pride podpořila i velvyslanectví

Pochod hrdosti podpořilo 13 velvyslanectví států, které jsou zastoupeny v Praze.

„Je naprosto suverénní věcí každého státu, jak si řeší tyto otázky, jakým způsobem se k nim staví. Já, na rozdíl od pana Šťastného, bych nechtěl, aby Praha byla jako Vídeň nebo jako Paříž. Já bych chtěl, aby Praha byla vždycky jako Praha. Já prostě toto světoobčanství, tento multikulturalismus, nepodporuji,“ uvedl Petr Hájek.

Dodal, že se jedná o zásadní ideovou a politickou záležitost, a že Boris Šťastný prostě „zabloudil“.

„Já se necítím jako pobloudilec. Já si dokonce myslím, že tady není nikdo pobloudilec. Já jsem přesvědčený, že i kdyby k té záštitě nedošlo, tak budou existovat v naší společnosti skupiny, které budou velmi razantně vystupovat proti určitým menšinám. Mě jenom mrzí, že s těmito skupinami se spojí naši ústavní činitelé,“ řekl Boris Šťastný.

Příklad multikulturního Berlína

Spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka žil dlouhá léta v Berlíně – městě, které se považuje za multikulturní a také otevřené všem různým proudům života a tradičně pořádalo Christopher Street Party nebo Love Parade, tedy akce gayů a leseb.

„To jsou v podstatě normální akce, které nemají ani nějakou zvýšenou policejní ochranu. Důležité je, že například procházejí kolem pomníků s růžovým trojúhelníkem v Berlíně, kde se vzpomíná na to, že se právě tito lidé stávali oběťmi nacismu kvůli nálepkování, kvůli něčemu, nad čím zůstává rozum stát, když o tom někdo mluví takovým tónem jak jsme slyšeli teď v Praze,“ řekl Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Šonka mluví o debatě kolem Prague Pride ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Lidská práva, jejichž součástí jsou i práva sexuálních menšin, jsou podle jeho slov v Evropě pojímána na základě pevně stanovených pravidel.

„Česká republika jako členská země Rady Evropy naprosto musí navazovat na věci, které jsou pro ni právně závazné. Takovou debatou o nich by se dostávala na úroveň velmi okrajových zemí,“ doplnil spolupracovník Českého rozhlasu.

Celá řada německých politiků podle něj otevřela veřejnosti svůj homosexuální život, například primátor Berlína či Hamburku a také ministr zahraničních věcí.

„Vlastně to žádné velké vzrušení nevyvolalo,“ poznamenal Jaroslav Šonka.

Veronika Sedláčková, Jaroslav Šonka, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme