Klaus je uražen usnesením rakouských poslanců

Šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus se cítí být uražen a dotčen tím, že dolní komora rakouského parlamentu dnes přijala usnesení, v němž požádala vládu kancléře Wolfganga Schüssela, aby se na národní i evropské úrovni snažila zabránit definitivnímu spuštění jaderné elektrárny Temelín. Premiér Miloš Zeman dnes před novináři zopakoval, že respektuje- li Temelín evropské požadavky na jadernou bezpečnost, "je dobré všimnout si, že stojí na území České, nikoli Rakouské republiky".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Já jsem opravdu uražen a dotčen tím, co udělal rakouský parlament," řekl Klaus novinářům. Slovně tak doprovodil své písemné stanovisko, které novinářům poskytl už dnes před polednem. V něm uvedl, že je usnesením rakouského parlamentu "naprosto zaskočen a velmi nemile překvapen". Zemana především zarazilo, že o tomto záměru nikdo neinformoval předsedu české Poslanecké sněmovny Klause, který v pondělí se svými rakouskými parlamentními kolegy jednal. Také Klaus stejně jako v písemném stanovisku i v rozhovoru s novináři zopakoval, že při jednáních "s celou špičkou rakouského parlamentu o připravovaném usnesení tohoto typu nepadlo od nikoho z nich ani slovo".

Už v písemném stanovisku v souvislosti s rakouským usnesením Klaus vyjádřil lítost nad tím, že se mezi rakouskými poslanci nenašel nikdo, "kdo by se mnou chtěl o tomto záměru diskutovat, a také nikdo, kdo by měl při hlasování odvahu postavit se povrchnímnáladám rakouské veřejnosti a kdo by více myslel na budoucnost vztahů s důležitým sousedem než na získávání laciné popularity na domácí politické scéně". Zeman se má se Schüsselem sejít 31. října v Brně. I poté, co rakouský parlament přijal usnesení k Temelínu, dnes Zeman zopakoval, že jeho podmínkou pro setkání je zastavení, nikoli jen přerušení blokád hranic obou zemí. "Bude-li tato podmínka splněna, pak se s ním samozřejmě sejdu," řekl.

Rakousko je největším odpůrcem spuštění Temelína a jeho aktivisté kvůli tomu opakovaně blokovali česko-rakouské hraniční přechody. Praha se obrátila o pomoc na orgány EU. Člen Evropské komise pro rozšíření EU Günter Verheugen uvedl, že blokování hranic "nepomáhá dialogu ani volnému pohybu zboží".

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme