Klaus kritizuje vyznamenání generála Jaruzelského při oslavách

Prezident Václav Klaus dnes v Moskvě při oslavách konce války kritizoval vyznamenání bývalého polského prezidenta Wojciecha Jaruzelského. Považuje ho za symbol invaze Varšavské smlouvy do Československa i násilného potlačení demokratického hnutí v Polsku. Polští politici vyznamenání generála Jaruzelského zatím nekomentovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Václav Klaus podle mluvčího Hradu Petra Hájka své stanovisko sdělil osobně hostiteli světových politiků na oslavách v Moskvě, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Jaruzelski je - přes své zásluhy o porážku nacismu - pro občany naší země symbolem jiným. Jakožto tehdejší polský ministr obrany je symbolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy, včetně vojsk polských, v roce 1968 do Československa," domnívá se prezident.

"Je také symbolem násilného potlačení demokratického hnutí v Polsku, které na počátku 80. let bylo nejvýznamnějším vystoupením proti komunistickému režimu," uvedl Klaus v prohlášení před svým dnešním odletem z Moskvy do Prahy.

Podle agentury ITAR-TASS obdržel Jaruzelski pamětní jubilejní medaili od Vladimira Putina. Agentura označila medaili, kterou vedle polského exprezidenta dostali například i prezidenti Albánie, Řecka či Chorvatska, za výraz hluboké úcty k velkému úsilí a obětem válečných veteránů.

Polská veřejnost není v názoru na úlohu iniciátora výjimečného stavu generála Jaruzelského jednotná. Mnozí ho dodnes považují za státníka, který sice kontroverzním, ale ve svém důsledku účinným způsobem zabránil tomu, aby se v Polsku v roce 1981 opakoval československý scénář ze srpna 1968.

Diskuse se ale rozpoutala kolem jeho odjezdu do Moskvy. Polská opozice ostře kritizovala účast polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského a tím spíše jí vadilo, že do Moskvy odletěl s generálem Jaruzelským. Kwašniewski ale namítal, že je věcí ruského prezidenta, koho na oslavy pozve, a Jaruzelski má navíc nesporné zásluhy v protifašistickém boji, přestože jeho pozdější kariéra může být sporná.

Polská média zdůrazňují, že svou kritiku vyznamenání generála Jaruzelského adresoval prezident Klaus přímo Vladimiru Putinovi. K Jaruzelského cestě Moskvy měla značné výhrady i polská pravicová opozice, ovšem nikoli kvůli tomu, že se generál podílel na vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Podle pravice Putin vyznamenal Wojciecha Jaruzelského naschvál - aby potrestal Varšavu za její současnou antiruskou politiku vůči Moskvě.

Polští politici se od Putina dožadují hlasitého odsouzení paktu Ribbetrop-Molotov, který podle prezidenta Kwaśnievského vedl ke čtvrtému dělení Polska - mezi Sovětský svaz a Německo. Mnoho Poláků také čeká na omluvu za masakr 22 tisíc polských zajatců v Katyni a dalších místech Sovětského svazu.

Dnes se proto před ruským velvyslanectvím ve Varšavě konala demonstrace. "Chceme uslyšet slovo ´promiňte´. Poláci jsou katolickým národem. Možná byste potom od Poláků uslyšeli ´odpouštíme vám´," prohlásil Andrzej Melak z katyňského výboru.

Martin Dorazín, Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme