Klaus: Moje výroky o Havlovi byly správné a pravdivé

Prezident Václav Klaus se nestydí za výroky o Václavu Havlovi, které pronesl v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy. Při návštěvě jižních Čech řekl, že svá slova považuje za správná, pravdivá a navíc je prý říká dlouhodobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus během návštěvy jižních Čech zavítal do Budějovického Budvaru | Zdroj: ČTK

„Já jsem žádné nelichotivé komentáře nedělal. Byly to lehce nahozené věty, za které se vůbec nestydím, které myslím, že jsou správné a pravdivé. A navíc, opakuji, říkal jsem je už dávno,“ prohlásil Václav Klaus.

Klaus v rozhovoru pro polský týdeník označil Havla za „extrémního levičáka“, který bořil existující lidský řád, prosazoval „elitářskou postdemokracii místo konzervatismu“ a navazoval na francouzské jakobínství.

Havlovu ideologii, kterou nazývá havlismem, přirovnal k ozvěně francouzského jakobínství. Tedy období, které proslulo terorem a množstvím poprav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klausovy výroky na adresu Václava Havla okomentoval poslanec ODS Boris Šťastný a komentátor Petr Nováček

Jedním z mála politiků, kteří se ke Klausovu názoru otevřeně přihlásili, je poslanec ODS Boris Šťastný. Úcta k hlavě státu podle něj není v rozporu s tím, aby Havla kritizoval. Vadí mu například Havlův styl politiky, který nazývá „elitářská postdemokracie“.

„Politický odkaz, ke kterému se dnes hlásí řada politiků navazujících na Václava Havla, znamená, že když je zvolen prezident, tak část lidí řekne – to není náš prezident, my to neuznáváme,“ uvádí Štastný. Podobným příkladem byly podle něj i protesty veřejnosti proti koalici ODS-ČSSD na pražském magistrátu.

Václav Havel - Václav Klaus | Foto: ČTK

„Václav Klaus, jak se blíží 7. březen, má mimořádně intenzivní potřebu se s Václavem Havlem ještě dodatečně vyrovnat,“ říká komentátor Petr Nováček.

„Ať se to komu líbí, nebo nelíbí, ať s Havlem souhlasil, nebo nesouhlasil – jedno se mu musí přiznat. Mezinárodně známá veličina, značka České republiky, byl Václav Havel. Už jenom to může Václavu Klausovi velmi vadit, protože takového ocenění se nemůže nikdy dočkat,“ míní Nováček.

Slovník, který Klaus při kritice Havla používá, je podle něj pro hlavu státu nevhodný. „Pan prezident říkal, že věty lehce nadnesl. Nevím, co je lehkého na tom, když přirovná Havla k jakobínům. To svědčí o historické neznalosti. Pan profesor Klaus ekonom je v tomto směru jen poučený laik,“ upozorňuje komentátor Českého rozhlasu.

Veronika Sedláčková, mta, Zuzana Hálová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme