Klaus nechce být "předvoláván" na schůze vlády

Spor prezidenta a premiéra se zatím nijak nezmírnil. Václav Klaus odmítl přijít na středeční zasedání vlády, kam ho pozval Jiří Paroubek. Ten chtěl, aby kabinet probral nadcházející prezidentovu cestu do Rakouska. Oba politici se ale mají sejít v úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most a Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Přesto, že je po bouřce, dusno zůstává - touto nadsázkou zahájil mluvčí hlavy státu prezidentovu tiskovou konferenci.

Mezi Pražským hradem a Strakovou akademií dnes probíhala čilá korespondence: nejprve premiér poslal dopis prezidentovi s pozvánkou na středeční zasedání vlády a osobní schůzku. S Václavem Klausem měl kabinet probrat jeho návštěvu Rakouska, která se má uskutečnit příští týden.

Několik hodin poté ale prezident republiky oznámil, že Paroubkův dopis a některé formulace v něm ho překvapily. Václav Klaus premiérovi odepsal, že na středeční jednání vlády nepůjde. Mimo jiné i proto, že bude na státní návštěvě Finska.

"O svém právu účastnit se schůzí vlády velmi dobře vím. Nevím ovšem nic o tom, že by prezident mohl být premiérem na konkrétní datum nebo na konkrétní téma projednávání předvoláván."

Ústavní činitelé se dohadují o poslání prezidenta v zahraniční politice. Debata se vyhrotila už minulý týden. Premiér prezidentovi pohrozil, že omezí jeho zahraničí cesty, pokud na nich hlava státu nebude tlumočit názory české vlády. Klaus s Paroubkem se mají sejít v úterý - prezident pozval premiéra k osobní schůzce na Pražský hrad.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme