Klaus nepojede na ukrajinský summit. Kvůli věznění Tymošenkové

Prezident Václav Klaus se nezúčastní summitu prezidentů středoevropských zemí, který se bude konat v polovině května na Ukrajině. Má totiž výhrady vůči věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud jednání o vládě selžou, chci rychlé předčasné volby, řekl prezident Klaus | Zdroj: ČTK

Na summit nepřijedou ani prezidenti Německa, Rakouska a Slovinska. Svoji účast na schůzce prý zvažují i prezidenti Estonska a Lotyšska a další se ještě rozhodují.

Důvodem je přístup ukrajinských úřadů k bývalé premiérce Juliji Tymošenkové, která je ve vězení a údajně nemá dostatečnou zdravotní péči. Sama Tymošenková tvrdí, že ji ve vězení zbili.

„Velice doufám, že se podaří paní Tymošenkovou svěřit do nejlepší a odpovědné lékařské péče. O to jsem sám prosil, že by bylo velice důležité, aby zde Ukrajina prokázala jistou velkorysost. Nebudiž pochyby, že kdyby se podstatně zhoršil zdravotní stav paní Tymošenkové nebo vůbec se něco nepředvídatelného stalo, že by to velice ohrozilo pozici Ukrajiny v Evropě,“ komentoval spor ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Evropští politici naléhají na propuštění Tymošenkové, hrozí bojkotem Eura i summitu

Číst článek

Naopak slovenský prezident Ivan Gašparovič na summit pojede. Podle jeho prezidentské kanceláře se má se sousedy otevřeně mluvit.

„Myslíme si, že je třeba využívat takové příležitosti, jako je třeba schůzka prezidentů, právě na to, abychom si říkali věci narovinu, jako by se mezi sousedy mělo dít. Nikomu nevnucujeme, jak se rozhodnout, ale naše pozice vychází z toho, že je třeba si věci vydiskutovat přímo,“ vysvětluje slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Ukrajina letos podepsala s EU asociační dohodu, její ratifikaci ale členské země podmiňují propuštěním Tymošenkové z vězení.

Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Západní země vnímají rozsudek jako politicky motivovaný.

Martin Dorazín, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme