Klaus nepovažuje Borrellův dopis za odpověď

Ostrá názorová přestřelka mezi českým prezidentem Václavem Klausem a představiteli Evropské unie pokračuje. Klaus není spokojen s odpovědí předsedy Evropského parlamentu Josepa Borrella na jeho dopis týkající se jeho sporu se dvěma europoslanci ohledně evropské ústavy. Borellova reakce podle českého prezidenta není odpovědí na jeho dopis. Klaus nevyloučil, že šéf Evropského parlamentu omylem dostal k podpisu jiný dokument.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Klaus se dnes omezil jen na stručnou reakci. "Já na to prohlášení či dopis pana Borrella reagovat opravdu nebudu. Myslím, že ani ten jeho dopis není reakcí na dopis můj," řekl Klaus. "Já nechci být příliš ironický, já skoro chci věřit, že je to nějaký úřednický byrokratický přehmat, že panu Borrellovi dali podepsat něco jiného, než co on skutečně věděl, že podepisuje," sdělil prezident.

Ve stejném duchu se nese i oficiální vyjádření Hradu. "Prezident republiky Václav Klaus nebude reagovat na dopis pana Josepa Borrella Fontellese, předsedy Evropského parlamentu. Odpověď předsedy Evropského parlamentu se netýká předmětu prezidentova dopisu ze dne 21. dubna 2005. Nelze proto ani vyloučit, že šlo o nějaký úřednický, byrokratický přehmat a že pan Borrell dostal k podpisu něco jiného, než co bylo obsahem dopisu prezidenta z minulého týdne," uvádí se v prohlášení.

Klause urazila kritika místopředsedy Evropského parlamentu Aleja Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru Jo Leinena. Oba politici upozornili, že česká veřejnost není jednomyslná, pokud jde o ratifikaci evropské ústavní smlouvy, a proto by se ani Klaus neměl pokoušet hovořit za Českou republiku, ba ani se účastnit debaty. Poslanci soudí, že pokud by ústava byla v Česku ratifikována, měl by Klaus odstoupit.

Prezident před několika dny zaslal Borellovi dopis, v němž výroky Vidala-Quadrase a Leinena označil za urážlivé, nepřijatelné a v dosavadní historii Evropské unie za naprosto bezprecedentní. Kýžené omluvy se však nedočkal.

"Předkládáte své osobní argumenty proti ústavní smlouvě se značnou silou a přesvědčením. Stejně tak s nimi mohou, se stejnou silou a přesvědčením, další politikové souhlasit, nebo je odmítat," napsal Borrell Klausovi. Podle předsedy Evropského parlamentu Vidal-Quadras a Leinen již vysvětlili, že reagovali na Klause jako na politika, který vyjadřuje osobní názory, nikoli jako na prezidenta svrchovaného členského státu.

V dopise Borrell připomněl, že Česká republika ústavu jako svrchovaný stát podepsala a chystá se ji ratifikovat. "Vypadá to tedy, že jste se rozhodl vstoupit do politické arény, abyste v této věci prosazoval vlastní politické názory. Je to zajisté Vaše svobodná volba," napsal Borrell. Upozornil ovšem, že některé Klausovy argumenty je těžké považovat za oficiální postoj České republiky.

Vidal-Quadras a Leinen svými výroky vyvolali poprask, který sami nečekali. V rozhovoru s novináři Borrell vyjádřil údiv nad tím, jak příkře odmítavé názory má český prezident a jak ostře reagoval na kritiku. Vysvětluje si to mimo jiné i tím, že někteří politikové v nových členských zemích mají zažitý odpor vůči všemu, co přichází jakoby ze zahraničí, protože jejich státy žily příliš dlouho v područí jiných zemí.

Úplně znění dopisu předsedy EP Josepa Borrella prezidentu Václavu Klausovi naleznete zde.

Ivan Holas, Pavla Kvapilová, Markéta Pešková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme