Klaus nešetřil kritikou ostatních pravicových stran

Zásadním projevem otevřel druhý den kongresu Občanské demokratické strany její předseda Václav Klaus. Nešetřil kritikou vládní ČSSD a dalších nekomunistických parlamentních stran. Proti jeho projevu se starny ohrazují. Nejsledovanější bod jednání - volba předsedy, místopředsedů, členů výkonné rady a dalších stranických orgánů - se uskuteční až v neděli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo ODS

Logo ODS | Zdroj: AFP

Nelevicové parlamentní strany kritizuje Václav Klaus za to, že celé volební období žily svou uraženou ješitností. Pomohly podle něj vládě sociálních demokratů uzákonit řadu regulačních a kontrolních zásahů, kterým je dnes zaplevelen náš právní řád v neprospěch svobodného chování občanů naší země, podnikatelů zvláště. ČSSD pak podle Klausových slov prohospodařila svou příležitost. "Oni jí projetky svých ideových vůdců typů ministrů Grégra, Fencla, Špidly a dalších doslova proexperimentovali. Dosáhli tím bohužel jen toho, že nevídaným způsobem zadlužili náš stát a že znevážili sám koncept tržní ekonomiky."

Klaus prohlásil, že jeho strana je po čtyřletém působení v opozici připravena znovu převzít vládní odpovědnost a přivést zemi k prosperitě. Ke kritice vládní ČSSD se připojil i místopředseda ODS Petr Nečas. Socialisté se podle jeho slov snaží o plošné dětské přídavky a příspěvek 50 tisíc korun na narozené dítě. K vládnutí sociálních demokratů dodal. "Socialisté chtějí vytvořit všepečujícího a do všeho zasahujícího moudrého báťušku stát v čele s dobrým carem Vladimírem. Nenápadným pokusem o nevídané rozšíření pravomocí zpravodajských služeb chtějí dosáhnout prý o bezpečnost dbajícího fízlovského státu druhořadých občanů. Socialisté z nás chtějí druhořadé Evropany, socialisté z nás chtějí druhořadé rodiče, socialisté z nás chtějí druhořadé občany, to je jejich cíl, to je to, oč usilují, to je to, čemu se musíme postavit, to je to, čemu musíme zabránit."

Zaměřil se také na přistoupení České republiky do Evropské unie, které musí podle jeho slov být pro naše občany bezpečné. "Ke vstupu do struktur integrující se Evropy pro nás není alternativy, ale chceme být rovnoprávnými členy tohoto společenství. Bude-li česká republika vstupovat do Evropské unie za vládní účasti ODS, nemusí se naši občané obávat, že svého ANO ke vstupu do Unie budou vzápětí litovat."

Místopředsedové ODS Petr Nečas a Ivan Langer se dnes shodli, že by pro občanské demokraty bylo nejlepší po volbách spolupracovat s Unií svobody a s lidovci. Podle Langera je nejdůležitější najít partnery, kteří si uvědomují odpovědnost za budoucnost naší země a nechtějí dále zadlužovat náš stát. "Pokud si svoji odpovědnost uvědomí i Unie svobody a, nebude-li vyhnutí, pak i KDU ČSL, pokud překonají svoji osobní zášť, pokud budu chtít navázat na krajské koalice, pak mějme odvahu udělat historický krok ke spolupráci." Petr Nečas pak v případě neúspěšného jednání s unionisty a lidovci nevyloučil vytvoření většinové vlády se sociálními demokraty.

Klaus svým projevem započal politickou diskusi a sérii vystoupení o činnosti výkonné rady, poslaneckého a senátního klubu ODS. O činnosti poslaneckého a senátního klubu budou referovat jeho předsedové Vlastimil Tlustý a Mirek Topolánek.

Václav Klaus svým projevem vpodstatě odstartoval předvolební kampaň. ODS chce v kampani před parlamentními volbami v příštím roce utratit 30 až 50 miliónů korun. Peníze si nebude půjčovat od bank. Na kongresu v Ostravě to řekl hlavní manažer strany Václav Mencl s tím, že náklady uhradí z ušetřených peněz, sponzorských darů a členských příspěvků. Na financování kampaně se budou podílet i kandidáti. Šéf volebního týmu strany pro parlamentní volby v příštím roce Miroslav Beneš je přesvědčen, že strana si volební kampaň zajistí především vlastními silami.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla se ohradil proti kritice vládní sociální politiky, kterou do svého projevu na ostravském kongresu ODS zahrnul její předseda Václav Klaus. Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach poznamenal, že vláda zemi převzala v "naprostém rozkladu".

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová podezřívá ODS a jejího předsedu Václava Klause, že se připravují na povolební opakování opoziční smlouvy se sociálními demokraty v jiné podobě. Uvedla to v reakci na projev, který dnes Klaus pronesl k delegátům ostravského kongresu své strany. Marvanová podezření opírá o jeho slova, že uspořádání politické situace podle opoziční smlouvy není výjimečné, ale jde o standardní postup.

Projev Klause přesvědčil šéfa lidovců Cyrila Svobodu o tom, že občanští demokraté nejsou připraveni na řešení úkolů, které před republikou stojí. Klausův projev je podle Svobody konfrontační, do sebe zahleděný a klamavý. Nelíbí se mu, že ODS nepřijímá odpovědnost za současnou situaci a důsledky opoziční smlouvy s ČSSD.

Podle předsedy komunistických poslanců Vojtěcha Filipa šéf ODS ukázal, že chce devastovat sociální systém.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme