Klaus: Netrápí nás, že obchodní bilance s Ázerbájdžánem není vyrovnaná

Česká republika a zakavkazský Ázerbájdžán se sbližují. Zatímco loni navštívil prezident Václav Klaus Baku, dnes přijel do Prahy ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Klaus ho ujistil, že Česko podporuje užší spolupráci mezi Ázerbájdžánem a Evropskou unií, například v rámci programu Východního partnerství nebo energetické bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na návštěvě ČR, Václav Klaus

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na návštěvě ČR, Václav Klaus | Foto: Filip Jandourek

Hlavní těžiště rozhovorů spočívalo v ekonomické rovině. Vzdálený a malý Ázerbájdžán je pro Českou republiku velmi důležitým partnerem. Obchodní výměna v roce 2010 činila miliardu eur a za rok narostla o 75 procent, především díky dovozu ázerbájdžánské ropy.

Český vývoz do Ázerbájdžánu naopak výrazný není, podle prezidenta Klause se ale nejedná o problém. „My nehrajeme na to, abychom s každou zemí na světě měli vyrovnanou obchodní a platební bilanci. A já myslím, že je naprosto logické, že se zemí, odkud dovážíme 25 procent naší veškeré ropy, naše obchodní bilance nebude vyrovnaná. To nás netrápí,“ řekl.

Prezident Alijev také pozval do své země české investory. Ázerbájdžán se orientuje především na podniky, které by mohly pomoct v ropném průmyslu. Důležité jsou ale také investice do modernizací, především infrastruktury:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci po schůzce českého a ázerbájdžánského prezidenta sledoval redaktor Martin Dorazín

„Vítáme české společnosti jako investory i subdodavatele a jsme připraveni vytvořit pro ně příhodné podmínky. Realizujeme teď řadu infrastrukturních projektů a českých podnikatelů si ceníme díky jejich zkušenostem i dobré pověsti.Velmi rádi je uvidíme jako naše partnery.“

Ázerbájdžán leží v těsné blízkosti neklidného regionu – Íránu, Sýrie nebo Severního Kavkazu. Díky ropě si ale pořád udržuje určitou vnitřní stabilitu, kterou ovšem CIA ve své zprávě označuje jako zranitelnou. Právě kvůli určitému ohrožení se země orientuje na dobrou spolupráci s mocnými partnery, jako jsou Spojené státy, Rusko, Evropská unie a NATO.

„Ázerbájdžán úzce spolupracuje s Evropskou unií i s NATO a velmi si v tomto směru ceníme podpory České republiky. Pokud jde o situaci v Sýrii, tam jako člen Rady bezpečnosti OSN zastáváme jasnou pozici. Plně podporujeme Ligu arabských států a plán bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Anana. Doufáme, že se situaci v Sýrii podaří co nejrychleji dostat pod kontrolu a že přestanou masakry nevinných civilistů,“ uvedl Alijev.

Nejvyšší úřad převzal Ilham po svém otci Gejdarovi, který byl v dobách Sovětského svazu vysokým stranickým funkcionářem. Vládu Alijeva mladšího lze asi nejlépe charakterizovat jako osvícenou autokracii. „Nemusíme si dělat velké iluze o úrovni demokracie v těchto zakavkazských republikách, nicméně je to stát poměrně stabilní. Alijev mu vládne od roku 2003, ve druhém prezidentském období. Ale prakticky je tam doživotním prezidentem, pokud se něco radikálně nezmění,“ vysvětluje redaktor Martin Dorazín, který setkání obou prezidentů na Pražském hradě sledoval.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na návštěvě ČR | Foto: Filip Jandourek

Ázerbájdžánský prezident je vzdělaný a vystudoval mezinárodní vztahy na moskevské univerzitě. Ve své zemi ale nedokázal potlačit korupci a nepotismus, které s sebou klanový způsob držby moci přináší. Soustřeďuje se ovšem na boj proti islámským radikálům. „Můžeme se dohadovat, jestli jsou to opravdu islámští radikálové, nebo do toho částečně spadá třeba i demokratická opozice,“ uvažuje Dorazín.

V zemi existují nezávislá média i nezávislá opozice, je ale velmi slabá a roztříštěná. Základ Alijevovy moci představuje kontrola nerostného bohatství. Díky ní ani nemusí být vůči demokratickým požadavkům vstřícnější. Obrovská ropná pole se nacházejí kolem hlavního města.

Martin Dorazín, Ondřej Houska, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme