Klaus obvinil Paroubka, že ho před jmenováním ministrem oklamal

Prezident Václav Klaus obvinil premiéra Jiřího Paroubka, že ho před jmenováním do funkce ministra pro místní rozvoj oklamal. V čestném prohlášení totiž podle Hradu uvedl, že nevykonává žádnou činnost, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. V médiích přitom Paroubek několikrát zopakoval, že před loňským jmenováním do vlády byl v konfliktu zájmů nejméně ve třech případech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Hradu Patr Hájek, prezidentská kancelář má k dispozici čestné prohlášení Jiřího Paroubka ze dne 2. 8. 2004, které předložil prezidentu republiky jako dokument, jenž je podmínkou jmenování člena vlády.

"V tomto čestném prohlášení Jiří Paroubek uvádí, že nevykonává žádnou činnost nebo funkci, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. To tedy znamená, že před svým jmenováním členem vlády vědomě prezidenta republiky uvedl v omyl a byl ministrem jmenován na základě uvedení nepravdivých skutečností," uvedl Hájek.

Pokračuje tím ostrý spor, který mezi Klausem a Paroubkem vznikl kvůli Davidu Rathovi. Prezident Ratha nechce jmenovat do funkce ministra zdravotnictví právě kvůli možnému konfliktu zájmů. Rath je prezidentem České lékařské komory a navíc podniká. Paroubek označil Klausův postoj za neústavní a Ratha znovu navrhl.

Premiér dnes řekl, že když ho loni v srpnu Klaus jmenoval ministrem pro místní rozvoj, byl nejméně ve třech střetech zájmů. "Byl jsem náměstkem primátora hlavního města Prahy pro oblast financí, byl jsem ve dvou dozorčích radách organizací zřizovaných hlavním městem Prahou," uvedl Paroubek.

Tyto aktivity podle svých slov neukončil hned či ještě před nástupem do vlády, ale tak, jak praví zákon o střetu zájmů, tedy bez zbytečného odkladu, zhruba do měsíce. "Takovýto průběh je standardní, takovýto průběh může být - či ještě rychlejší - i u pana Ratha," poznamenal předseda vlády.

Od pátku je Rath prvním náměstkem ministra zdravotnictví., aby mohl přes odpor prezidenta fakticky řídit ministerstvo. Kvůli Klausovým výhradám ještě učiní čestné prohlášení, že po jmenování bezodkladně ukončí veškeré aktivity, které zákon o střetu zájmů považuje za neslučitelné s výkonem funkce ministra. Neřekl ale, jestli se úplně vzdá pozice v čele lékařské komory. Dosud měl v úmyslu funkci jen pozastavit.

Rath věří, že čestným prohlášením, které odešle na Hrad, obavy prezidenta z možného střetu zájmů rozptýlí. Paroubek na dnešní společné tiskové konferenci s Rathem vyjádřil přesvědčení, že tím se záležitost uzavře a Klaus v dohledné době uvede do funkce nového člena jeho kabinetu. "Panu prezidentovi jsme doručili vše, aby mohly být odstraněny jeho pochybnosti, které vyjádřil," prohlásil premiér.

Paroubek usiloval o osobní setkání s Klausem, prezident však premiéra na Hrad nepozval s tím, že jeho vyjádření bylo jasné a že písemná forma komunikace je dostatečná. "Já myslím, že nějaká novinka k panu Rathovi není. Moje odpověď na dopis premiéra Paroubka byla jasná, jednoznačná a každému srozumitelná. Já nevidím žádný důvod, abych v tomto smyslu dnešní den vykonával nějaký další krok," vzkázal prezident.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme