Klaus ocenil zdrženlivý postoj Nečase k reformní smlouvě

Prezident Václav Klaus ocenil opatrný postoj premiéra Petra Nečase na summitu v Bruselu. Česko je mezi čtyřmi zeměmi, které se zatím nepřipojily k nové reformní smlouvě na záchranu eura, své stanovisko podle premiéra ještě zváží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus pokřtil na Pražském Hradě svoji novou knihu Evropská integrace bez iluzí | Zdroj: ČTK

Prezident označil výsledek bruselského summitu EU za pragmatický. Podle něj je dobře, že si Česká republika vzala čas na rozmyšlenou.

„Myslím, že není třeba naskakovat na tento rozjetý trend. Tím rozjetým trendem je hájit špatný projekt, kterým je společná evropská měna, za každou cenu. Já dobře vím, že cena je velká už teď a bude narůstat nikoliv lineárním trendem, ale jakýmsi exponenciálním. Čili myslím, že je třeba, abychom se chovali rozumně,“ uvedl Klaus.

Pomocí smlouvy chce eurozóna prosadit výrazné přitvrzení pravidel a sankcí pro hospodaření států s evropskou měnou. Původně se na změnách mělo domluvit všech sedmadvacet zemí, což podporovalo i Česko. Kvůli požadavkům Velké Británie se to ale nepovedlo.

ČTĚTE TAKÉ: Česko se zatím nepřidá k nové smlouvě na záchranu eura

Eurozóna se proto rozhodla postupovat samostatně, změny pravidel chce prosadit pomocí zvláštních smluv. K tomu se přidala i řada států s vlastní měnou, opačný názor mají vedle Britů a Čechů i Švédi a Maďaři.

Praha své odmítnutí účasti na změnách smluv ještě zváží. Premiér Nečas ale naznačil, že naše účast je jen málo pravděpodobná.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme