Klaus ostře kritizoval verdikt soudu o zrušení voleb

Prezident Václav Klaus ostře kritizoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který včera zrušil výsledky senátních voleb v Praze 11. Soud dal za pravdu lidoveckému kandidátovi Antonínu Zápatockému, který si stěžoval na články v místním tisku, kterého měly poškodit. Klaus to považuje za průlomový zásah do politické svobody v zemi a "riskantní precedens".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Musím se teprve seznámit s důvody. Ale je to precedentní zásah do politické svobody, a já to považuji za velice špatné," řekl dnes Klaus novinářům na kongresu ODS, na kterém vystoupil jako čestný předseda nejsilnější opoziční strany.

Právě kandidát ODS Jan Nádvorník vyhrál volby v Praze 11, kde se shodou okolností koná i víkendový kongres. Podle soudu by měl nyní Klaus v tomto obvodu vyhlásit nové volby. Konat by se měly nejpozději v první polovině března.

Klaus míní, že podobné výroky, na jaké si stěžoval Zápotocký, jsou běžnou součástí předvolební kampaně. Zažil je v minulosti jako dlouholetý předseda ODS i sám. "Politický spor je o tom, že i kandidáti o sobě mluví, něco říkají a já to opravdu považuji za strašně riskantní precedens, který může vést k opakovanému blokování všech možných voleb na všech úrovních," řekl Klaus.

S tímto názorem nesouhlasí premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Podle něj není možné kritizovat rozhodnutí soudu bez věcných argumentů. Gross upozornil, že nezná přesné odůvodnění soudu a neznají ho podle něj zřejmě ani další, kteří výrok soudu komentují.

"Jen tak z voleje kritizovat rozhodnutí soudu, aniž bych k tomu měl nějaké skutečné věcné argumenty, možné není. Pokud ve volebním zákoně je tento opravný prostředek, tak tam nepochybně není kvůli tomu, aby se nesměl využívat a aby tak Nejvyšší správní soud nemohl rozhodovat," řekl Gross po dnešním zasedání ÚVV ČSSD.

Proti rozhodnutí správního soudu není odvolání. Nádvorník ale zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud. Pokud se volby v Praze 11 skutečně budou opakovat, Gross by chtěl, aby za jeho stranu kandidoval Erazim Kohák. V řádných volbách v jedenáctém pražském obvodu přitom kandidoval za ČSSD exministr zdravotnictví Ivan David. Skončil na šestém místě.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme