Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Parlamentní strany se připravují na diskuze o možné podobě příští vlády i o datu předčasných voleb. Zatímco ODS nepodpoří jiný kabinet, než s předsedou své strany v čele, ČSSD mluví i o vládě odborníků. Poslední slovo ale bude mít prezident republiky Václav Klaus. Ten ve středu přijal formální listiny o vyslovení nedůvěry vládě. Na pražském Hradě mu je předal předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.
"Tímto okamžikem pro mne začíná standardní proces ústavních kroků, které musí následovat po vyslovení nedůvěry vládě. Dalším krokem bude ústavou předepsaná demise vlády," řekl Václav Klaus. S demisí přijde na Hrad premiér Mirek Topolánek už zítra.
Podle prezidenta není pád vlády v plně fungujícím ústavním systému nijak katastrofální. Nemyslí si také, že by došlo ke zvratu polistopadového vývoje:
"Za mých šest let v nejvyšší ústavní funkci je to již čtvrtý případ. Tuto situaci jsme již čtyřikrát úspěšně vyřešili a já bych chtěl ubezpečit celou českou veřejnost, že bude vyřešena tato situace i nyní. Současně bych chtěl dodat, že tímto řešením určitě nebude žádný zvrat našeho dosavadního polistopadového směřování."
Podle ODS by měl prezident pověřit novým sestavením kabinetu znovu Mirka Topolánka. Sociální demokracie naopak před takovým krokem očekává, že se ještě prezident sejde se všemi lídry politických stran.
"Pro nás je důležité, aby pan prezident před tím než učiní jakékoliv takovéto rozhodnutí, provedl konzultace s ostatními předsedy politických stran," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Představy o dalším postupu se ale liší. Například senátoři ODS by přivítali co nejrychlejší cestu k předčasným volbám. Tuto možnost nezavrhují ani lidovci, stejně jako úřednický kabinet.
Jakou vládu by si teď představovaly bývalé zelené poslankyně Jakubková a Zubová, které se také přidaly na stranu opozice? "Byl by pro nás ve hře nejlepší trojkoaliční projekt. Nicméně se zelenými, kteří budou držet svůj program," uvedla Olga Zubová. Úřednická vláda je podle ní také možná, jaký scénář ale nakonec získá převahu, to prý ukážou až jednání.
Diskuse o budoucí vládě by se rádi zúčastnili i komunisté. I když, jak připomněl místopředseda KSČM Jiří Dolejš, vědí, že zejména ODS komunisty z případného jednání předem vylučuje: "Rozhodovat samozřejmě bude pan prezident. Žijeme v dobách krize. Zákopová válka v politice je velmi škodlivá."
Politici se zatím shodnou na jediném - budou předčasné volby
Premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek už v pondělí řekl, že pokud by mělo dojít na předčasné volby, ODS by je chtěla co nejdříve, ještě v létě letošního roku, kdy bude mít za sebou úspěšný půlrok unijního předsednictví
Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky by měly být předčasné volby nejpozději v září. Jak řekl v Ranním interview Radiožurnálu, jediná možnost, jak tento termín stihnout, je zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny:
"Ústavní většina ve sněmovně 120, u nás v Senátu 49. Já předpokládám, že jsou-li v této zemi politici, kteří drží slovo, a to ODS drží slovo, takže ČSSD ho bude držet také. V tom případě ústavní zákon by mohl být posvěcen a schválen během pár měsíců a v září nejdéle by mohly být volby."
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek chce naopak oddálit termín předčasných voleb nejlépe až na jaro příštího roku. Politické strany podle něj potřebují čas na předvolební kampaň:
"Za prvé, volby by měly být v tom okamžiku, kdy je také záruka, že bude co nejvyšší účast voličů. Za druhé, aby politické strany dostaly možnost politické soutěže. To znamená, aby mohly předložit občanům své programy, aby se občané mohli také řádným způsobem rozhodnout."
Přečtěte si také:
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka
Svůj názor na termín konání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny můžete projevit v naší anketě.