Klaus: Předchozí rok nijak nevybočil

Uplynulý rok z hlediska České republiky nijak výrazně nevybočil z vývoje posledních let, a to ani v dobrém, a ani ve špatném. Květnový vstup země do Evropské unie se v životě občanů nestal žádným viditelným předělem. Řekl to prezident Václav Klaus ve svém novoročním projevu. V České republice se ale podle něj staly i události, ze kterých podle prezidenta nelze mít radost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus při novoročním projevu

Václav Klaus při novoročním projevu | Zdroj: ČTK

Patří k nim zhrubnutí a zvyšující se povrchnost veřejné diskuse. "Stále větší počet pokusů o personální diskreditaci politických rivalů na úkor úsilí o vítězství ve věcném sporu, blamáž s trojím jmenováním našeho kandidáta na funkci evropského komisaře. Vpád moderní techniky a lidí za ní schovaných do našeho soukromí prostřednictvím odposlechů telefonních rozhovorů a navíc úniky jejich obsahu do médií."

V tradičním novoročním projevu prezident shrnul i události uplynulého roku. Ekonomika země podle prezidenta sice rostla solidním tempem, ale nedostatečným pro to, aby se Česko v dohledné době přiblížilo výkonnosti a bohatství zemí západní Evropy. Klaus kritizoval to, že přes sliby politiků stále nejsou v pořádku státní finance, mluvil o nezaměstnanosti a růstu cen. "Nezaměstnanost sice nerostla, ale zejména v některých regionech je stále neúnosně vysoká. Růst cen se naopak trochu zrychlil a bylo by nedobré, aby toto zrychlování pokračovalo. Přes opakované sliby politiků jsme neuvedli do pořádku naše státní finance a kupředu jsme se nepohnuli ani v tolik potřebných reformách zdravotnické péče a penzijního systému."

Dobrý a vyvážený - těmito slovy politici nejčastěji hodnotí novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause. Kladně hodnotí především prezidentovy výzvy k pokoře, lidské solidaritě, úctě k rodině a ke stáří. S prezidentem se shodují i v tom, že by měly být co nejdříve dány do pořádku veřejné finance a reforma zdravotní péče a penzijního systému. Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross sice Klausovo vystoupení obecně nezhodnotil, ale nesouhlasil s prezidentovou kritikou stavu veřejných financí a toho, že se nepohnulo s reformami zdravotnictví a důchodů. Šéf koaliční US-DEU Pavel Němec hodnotí projev prezidenta jako smířlivý a vyvážený. Byl podle něj korektním shrnutím událostí roku 2004. S prezidentem se ministr spravedlnosti Němec ovšem v některých ohledech liší - např. v názorech na růst ekonomiky. "Jsem přesvědčen, že k růstu ekonomiky přispěla významně reforma daňového systému, že jsme jako vláda prosadili snížení přímých daní a že jsme provedli některé korekce v sociálním systému."

Se zájmem a zalíbením si vyslechl novoroční projev prezidenta republiky šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek. Radiožurnálu řekl, že prezidentova tradiční řeč byla vyvážená. Klaus vystihl hlavní priority a hlavní problémy společnosti. "Byl dostatečně povzbudivý pro rok 2005. Mimořádně oceňuji, že pan prezident vyzval k úctě a solidaritě, k úctě k rodinám a ke stáří."

Předseda nejsilnější opoziční strany, ODS, Mirek Topolánek měl pro Klausovu novoroční řeč jen samá pochvalná slova. Projev byl podle něj státnický, bilanční, díval se dopředu a byl také kritický. "To si myslím, že je dobře, že máme prezidena, který má názor a dokáže ho vyjádřit. Přidal mi ten projev, možná mi to prezident odpustí, velmi lidský, Byly tam věci, které dřív v jeho projevech nebyly tak znatelné. Byl to prezidentský projev, jak má být."

Šéfovi poslaneckého klubu KSČM Pavlu Kováčikovi se velmi líbilo, že prezident měřil všem politických stranám stejným metrem. "Pan prezident tak trošičku mentorsky nabádal, jak bychom se měli chovat v roce následujícím. Mne osobně zaujalo, že ťal i do vlastních řad, když mluvil o zhrubnutí politické scény. Myslím, že je dobře, že prezident způsobem padni komu padni dal najevo, že není po občany České republiky dobrým signálem, když politici tímto způsobem veřejně vystupují."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Ondřej Černý, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme