Klaus překvapen časem rezignace Tošovského

Předsedu ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause udivuje načasování rezignace Josefa Tošovského na funkci guvernéra České národní banky (ČNB), kterou dnes přijal prezident Václav Havel. „Pan prezident hodlá zneužít bezvládí a podle starého zákona jmenovat na mnoho let dopředu někoho do postu guvernéra,“ řekl dnes Klaus v Lednici na Břeclavsku před setkáním s občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havel oznámil, že nástupce Tošovského chce jmenovat ve druhé polovině listopadu. Nový zákon o ČNB, podle kterého by nového guvernéra už navrhovala vláda, se však prezident rozhodl nepodepsat, takže se jím podle Klause bude sněmovna zabývat nejdřív koncem listopadu. Podle dosud platného zákona je plně v prezidentově kompetenci jmenovat na šestileté období guvernéra centrální banky. Pokud sněmovna i přes Havlovo veto novelu schválí, začne platit nejdříve od 1. ledna 2001.

S tím, že Havel chce jmenovat nového guvernéra podle starého zákona, se Klaus nemůže smířit. „Myslím, že seriózní politik by se takhle neměl chovat,“ zdůraznil Klaus. Podle místopředsedy ODS Ivana Langra, je Havlovo rozhodnutí jmenovat nového guvernéra ještě podle stávajícího zákona projevem jeho pokračujícího pohrdání Parlamentem ČR. Prezident by měl podle Langra postupovat v souladu s tím, jaký nový zákon již schválila sněmovna jasnou většinou a konzultovat jmenování nového guvernéra s vládou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme