Klaus prý zvažuje návrat do politiky v barvách Suverenity. Bobošíková to nepotvrdila

Bývalý prezident Václav Klaus by údajně mohl při návratu do vysoké politiky spojit síly se Suverenitou Jany Bobošíkové. Jak píše dnešní vydání deníku Právo, uvažuje se dokonce o přejmenování strany na Suverenitu Václava Klause.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janou Bobošíkovou. Celý den bude věnovaný točení volebních spotů

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janou Bobošíkovou. Celý den bude věnovaný točení volebních spotů | Foto: Filip Jandourek

Suverenita o spolupráci s Klausem dlouhodobě stojí. Její předsedkyně Jana Bobošíková na dotaz Radiožurnálu ale vstup bývalého prezidenta do strany nepotvrdila.

„Na téma jeho návratu do politiky jsem s ním samozřejmě hovořila mnohokrát, protože jsme v kontaktu, ale nemohu potvrdit nějaké informace o tom, že se pan prezident skutečně vrací, že přejmenováváme stranu na Suverenitu Václava Klause. Nic takového se v tuto chvíli neděje,“ řekla Bobošíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na případnou spolupráci Václava Klause se Suverenitou se Radiožurnál ptal předsedkyně strany Jany Bobošíkové

Pokud by se Václav Klaus skutečně rozhodl znovu vstoupit do vrcholné politiky, je podle ní Suverenita připravená udělat všechno pro to, aby to byl vstup úspěšný.

„My dlouhodobě říkáme: buďto do chudoby a nesvobody, anebo s Klausem. A samozřejmě se kloníme k tomu, že s Klausem,“ dodala předsedkyně Suverenity.

Václav Klaus je v současné době v Makedonii. Jiří Weigl z jeho institutu Radiožurnálu řekl, že dnešní informace Práva nebude komentovat. Sám Klaus by se podle něj měl vyjádřit na konci týdne.

O návratu Václava Klause do politiky se spekuluje už delší dobu. Exprezident zatím pouze vyloučil spolupráci s ODS, kterou na začátku 90. let zakládal.

Logické spojení, říká senátor Kubera

Třeba předseda senátního klubu ODS Jaroslav Kubera vidí jeho spolupráci se Suverenitou jako logickou variantu, protože Klaus a Bobošíková toho podle něj mají hodně společného. „To, co ji určitě spojuje s Václavem Klausem, je velmi kritický pohled na Evropskou unii. A tam si myslím, že Václav Klaus může zabodovat,“ míní Kubera.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zprávy o možném spojenectví Klause a Bobošíkové označuje za spekulace, které jeho stranu nemůžou ohrozit.

Václav Klaus kategoricky odmítl, že by se vrátil do ODS | Foto: ČTK

„Bývalý prezident nic takového nepotvrdil, tak já se nebudu připojovat ke spekulacím. V každém případě Suverenita je výrazně protievropský, výrazně nacionálně naladěný subjekt a já si nemyslím, že potenciální voliče TOP 09 může oslovovat někdo, kdo toleruje komunisty a nesnáší Evropskou unii,“ reagoval Kalousek.

Případný návrat Václava Klause do politiky s tím, že by spojil síly se Suverenitou, by ale mohl ubrat voliče občanským demokratům. „Když průzkumy říkají, že většina lidí nechce, aby se Václav Klaus do politiky vracel, tak kdyby to procento, které chce, byl volební výsledek ODS, tak bychom se mohli jenom usmívat,“ poznamenal senátor Kubera.

Účelová spolupráce pro evropské volby?

Podle politologa Stanislava Balíka by ale mohla pro voliče Václava Klause být problémem osoba Jany Bobošíkové a naopak. Spíš je tak podle něj možné, že jde o účelovou spolupráci před volbami do Evropského parlamentu.

„Pokud by to bylo jenom pro evropské volby, tak bych tomu rozuměl. Jestli to má být i pro něco dalšího, tak je to podle mě úplný nesmysl. Neumí si představit, že by jenom tak bez mrknutí oka ti, kteří volili Bobošíkovou, přešli ke Klausovi a naopak,“ upozorňuje Balík.

Voliči Bobošíkové a Klause jsou podle Balíka naprosto rozdílní, takže pro volby do Poslanecké sněmovny by tahle spolupráce nemohla fungovat.

Martin Hromádka, Petr Medek, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme