Klaus: Referendum o euroústavě vetovat nebudu

Prezident Václav Klaus nepokládá za smysluplné pokračovat v ratifikaci euroústavy po jejím odmítnutí ve francouzském a nizozemském referendu. Případný ústavní zákon o českém plebiscitu by ale nevetoval, uvedl prezident v televizi Nova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

"Kdyby se vláda a jasně obě dvě komory parlamentu rozhodly, že si chtějí udělat ratifikaci jako jistý nákladný drahý průzkum veřejného mínění, tak já prohlašuji, že ten zákon nebudu vetovat," řekl prezident k otázce referenda.

Sám ale s další ratifikací evropské ústavy nesouhlasí. "Nemá smyslu v tomhle pokračovat. Já si dovedu představit hledat jinou cestu, hledat jiný text, ... udělat verzi minimalistickou, udělat ne do všech oblastí lidských životů se pletoucí ústavu," prohlásil Klaus v diskusním pořadu Novy.

Klaus, který patří mezi hlavní kritiky současné podoby evropské ústavy, přiznal, že považuje francouzské a nizozemské odmítnutí za zadostiučinění. Za klišé označil tvrzení, že Francouzi a Nizozemci hlasovali spíše o vnitřní politice svých zemí než o euroústavě. "Nedělejme z těch lidí hlupáky," prohlásil.

Paroubek pro pokračování ratifikace

Premiér Jiří Paroubek naopak v televizi Prima zopakoval, že ve schvalování euroústavy má rozhodně smysl pokračovat. "V tuto chvíli je skóre mezi těmi státy, které ratifikovaly evropskou ústavu, a těmi, které se vyslovily ne, deset ku dvěma, takže to je potřeba reflektovat," uvedl premiér.

O ratifikaci ústavy chce Paroubek jednat nejen s ODS, ale i s KSČM. Schůzka zástupců ČSSD a ODS, jejímž předmětem má být i další osud ratifikace, bude v pondělí. "Chystám se také k jednání s komunisty, protože to je logické, abych slyšel jejich názor," řekl Paroubek. Termín schůzky s KSČM dnes nesdělil.

Co komunisté Paroubkovi odpovědí, je podle jejich místopředsedy Jiřího Dolejše už teď jasné. "Všichni občané Evropské unie, tedy i České republiky, by měli dostat možnost vyjádřit se na téma tohoto textu návrhu evropské ústavy," prezentuje názor KSČM Dolejš.

KSČM na rozdíl od ODS chce, aby vysvětlovací kampaň k evropské ústavě pokračovala. Není ale jednotná v názoru na to, zda by se neměla pozastavit její ratifikace. Občanští demokraté jsou po francouzském a nizozemském NE skeptičtí. "Pokud tyto dvě země, které daly negativní stanovisko nepřehodnotí svůj názor, nemá význam v ratifikaci mrtvého dokumentu pokračovat," říká za ODS místopředseda Petr Nečas.

Premiér řekl, že informační kampaň ještě nezačala, ale je připravena. Podle něho by mohla začít po 16. nebo 17. červnu, kdy se má sejít Evropská rada, aby posoudila, co dál po zamítavém postoji Francouzů a Nizozemců. Vláda uvolní na vysvětlovací kampaň 200 milionů korun. Letos utratí 80 milionů.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme