Klaus: Řešením by byly - za určitých okolností - předčasné volby

Ve vládní koalici vládne napjatý klid. Znesváření politici jakoby nabírali nový dech k dalšímu hledání způsobu vybřednutí ze současné krize. Pokračuje válka nervů, vedou se neformální konzultace, přibývají scénáře budoucího politického uspořádání. Čeká se, zda premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross ještě před zásadním rozhodnutím o osudu své vlády svolá koaliční schůzku. Neví se, zda bude už tuto neděli, neví se ani o tom, že by se o víkendu mělo mimořádně sejít předsednictvo nejsilnější vládní strany. Premiér už vládě s křesťanskými demokraty nedává moc velkou šanci. Zatím ale nemíní odvolat trojici lidoveckých ministrů, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD. Rozhodnutí, jak krizi ukončit, by mělo padnout do poloviny příštího týdne. Řešením by podle prezidenta Václava Klause byly za určitých okolností předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross

Václav Klaus, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

ODS chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, pokud se jí podaří projít vládní krizí a složit kabinet na základě současné koalice. Stávajících 57 poslanců ODS bude hledat podporu i u kolegů z vládních stran a komunistů, aby získali potřebných 101 hlas. Sama koalice zatím nemá jasno, jak bude dál postupovat. Premiér Stanislav Gross slíbil vyřešit situaci do poloviny příštího týdne. Zatím nehodlá odvolat trojici ministrů za KDU-ČSL, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD, a lidovci sami Grossův kabinet neopustí. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který dosud prosazoval menšinovou vládu, přišel s tím, že kabinet by mohl spojit v dolní komoře hlasování o důvěře s přijetím nějakého důležitého zákona například o majetkových přiznáních, čímž by se ukázalo, kdo z koalice jde s nynější vládou a kdo ne.

Úvahy o předčasných volbách, které žádá ODS, podpořil nově prezident Václav Klaus. Považuje za určitých okolností předčasné volby za nejpřirozenější řešení současné vládní krize. V rozhovoru pro BBC prohlásil, že takový postup by byl vhodný, pokud se mezi stranami vládní koalice nenajde dost vůle a ochoty nalézt řešení, které by umožnilo fungování vlády do řádných voleb. Prezident odmítl názor, že by tím stranil opoziční Občanské demokratické straně. "Já straním fungování této země a z tohoto hlediska mám strach, že nebude dostatečná síla, ochota, vůle nalézt rozumné řešení na fungování v těchto 16 měsících," řekl pro BBC Klaus, "a protože mám strach, že to řešení bude málo rozumné, tak by bylo asi nejlepší, kdyby doba toho neřešení byla co nejvíce zkrácena."

S předčasnými volbami by musela souhlasit ústavní většina jak v poslanecké sněmovně, tak i v Senátu. Podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka z ČSSD je ale tato možnost prakticky vyloučena. "Vycházím ze situace, jak ji znám ve sněmovně a pokládám za velmi nepravděpodobné že by 120hlavá ústavní většina byla dosažitelná v současné době. Pokládám tuto variantu za nejzazší a za nepříliš pravděpodobnou."

Místopředseda lidovců Jan Kasal s tímto souhlasí. "Předčasné volby samozřejmě patří do politického života, nicméně za situace, kdy si to nepřeje většina poslanecké sněmovny, je to otázka spíše akademická. Já si nedovedu představit, co by vedlo poslance sociální demokracie, komunisty nebo Unii svobody, aby svým hlasem podpořili konání předčasných voleb."

Prezident vyzval protagonisty vládní krize, aby mu co nejdříve navrhli varianty další politického vývoje. Kdy se vládní strany opět sejdou, zatím není jasné. Vyloučeno ale není, že koaliční schůzka proběhne už o tomto víkendu. Středeční koaliční jednání skončilo krachem, když sociální demokraté odmítli přistoupit na Postní dohodu, se kterou přišli lidovci. Křesťanští demokraté jsou připraveni některé body z dohody vyškrtnout. Dvě věci by v ní ale měly podle místopředsedy Jana Kasala zůstat. Například vysvětlení některých premiérových výroků, "které jsme považovali za neštastné a navrhovali jsme, aby je vysvětlil nebo vzal zpět, pokud je to vůbec možné. Samozřejmě také ujištění, že podnikatelské aktivity rodiny pana premiéra budou po dobu výkonu jeho funkce zmraženy nebo ukončeny. Pokud by někomu vadily další věty nebo chtěl jinak formulovat to, co jsem teď říkal, jsme otevřeni diskuzi i na toto téma."

Sociální demokraté ale podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka už o Postní dohodě jednat nechtějí. "Ta představa nějakého ústu a pokání je něco, co nám opravdu nesedí. Co se týče podnikání a toho, aby byly vyjasněny věci kolem rodiny pana premiéra, to jsou kroky, které už začaly. To není nic, na co bychom potřebovali nějakou dohodu."

Prezident už ve čtvrtek vyzval aktéry vládní krize, aby mu navrhli řešení politického uspořádání do konce volebního období, případně aby mu předložili dohodu o vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Podle Klause ale cesta opakovaných pokusů sestavit vládu, která nezíská ve sněmovně důvěru, není možná.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme