Klaus: S většinovým volebním systémem bychom na tom byli lépe

Politický systém v České republice je dvacet let od pádu nedemokratického režimu dohotovený. Zbývá jen změnit volební systém, myslí ji prezident Václav Klaus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus

prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Prezident považuje za chybu, že se před deseti lety volební systém nepodařilo změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident republiky Václav Klaus v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu o dvaceti letech od listopadové revoluce v roce 1989

"Náš volební systém vede bohužel k malé podpoře většinových prvků, a tím vznikají patové situace, které vyvolávají právě ten stav, který máme. Ppovažuji za chybu, že se před deseti lety nepodařilo změnit volební systém. Tenkrát to by prezident Havel, který to s pomocí Ústavního soudu v zásadě zablokoval," řekl Klaus v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Je třeba posílit pozice velkých stran

Politické stabilitě v Česku by podle prezidenta Václava Klause pomohlo posílení pozice velkých stran. Je proto nutné změnit volební systém nyní - vyhnuli bychom se tak patu při sestavování vlády.

"Myslím, že je rozumné mít systém spíš ustálenějších politických stran, než aby vznikaly krátkodeché straničky, které chvilku vydrží, a pak mají kolem dvou procent hlasů. Myslím, že ten sytém je nevhodný v tom, že nedá větší šanci vítězi, že mu nepřidá nějaký bonus, jak je to obvyklé v drtivé většině volebních systémů v Evropě," uvedl Klaus s tím, že žádných dalších reforem už není třeba.

"Po této stránce, myslím, žádné reformní změny nelze očekávat. Teď už je to spíš o tom, kdo do stran vstupuje, komu se podaří je ovládnout, jaké skupině se podaří získat v té straně dominantní vliv, aby potlačila své protivníky ... Ale to už není systémová věc," tvrdí Klaus.

Na zákaz KSČM je už pozdě

Prezident republiky Václav Klaus považuje za správné, že se komunistická strana po listopadu 89 nepřejmenovala. Je tak podle něj čitelnější. Na to, aby zmizela z politického života, je dnes už pozdě, řekl Václav Klaus Radiožurnálu v souvislosti s výročím pádu režimu této strany v listopadu 89.

"Tehdy zvítězil jasný názor, že vstup na politický trh má být otevřen všem možným zúčastněným, a to jsme považovali za cestu vpřed. Mysleli jsme si, že díky tomu komunistická strana postupně vymizí. To se ale nestalo. Dnes, po dvaceti letech, dělat nějaký zásadní zákrok, který by měl jistý smysl právě před těmi dvaceti lety, se mi zdá zbloudilé a zpozdilé," je přesvědčený Klaus.

Jedinou chybu ve vývoji ekonomiky způsobila centrální banka

Ekonomický vývoj po listopadu splnil všechna očekávání Václava Klause. Za jedinou chybu považuje nynější prezident měnovou krizi v roce 1997, která nakonec vyvrcholila pádem Investiční poštovní banky. Nebýt tohoto zakolísání, mohla být republika na tom líp, myslí si Klaus. Podle něj odpovědnost za to nese centrální banka:

"Měl jsem představu zhruba takovou, jaká se stala, s jednou jedinou výraznou výjimkou, která způsobila, že jsme ekonomicky poněkud níž než bychom mohli být. Tím míním zakolísání z let 1997-98, které podle mne nebylo vynuceno žádnými základními ekonomickými fundamenty, ale které bylo střetem centrální banky s vládou," prohlásil Klaus.

Hana Hikelová, Alena Adámková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme