Klaus se sešel s Kalouskem, odpoledne přijme Grosse

Prezident republiky Václav Klaus odstartoval politická jednání o řešení současné vládní krize. Dopoledne se sešel na Pražském hradě s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem, který jej oficiálně informoval o odchodu křesťanských demokratů z vládní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Václav Klaus | Foto: Stanislav Zbyněk

Klaus po setkání s Kalouskem řekl, že rozhodnutí KDU-ČSL odejít z Grossovy vlády, kterou loni v létě jmenoval, mění dosavadní politické uspořádání a vyžaduje zásadní kroky v nadcházejících dnech.

"Základna, na které byla budována dosavadní vládní koalice, už neplatí. Formát založený na 101 podpisech už neexistuje, 21 podpisů rozhodnutím KDU-ČSL v tomto smyslu ztrácí svou platnost," prohlásil prezident.

Uvedl, že si je vědom své ústavní role, které se nezříká. Podrobněji se vyjádří po setkání s dalšími aktéry vládní krize. Už dnes odpoledne se prezident setká také s předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem.

Předseda lidovců Kalousek znovu odmítl názor, že KDU-ČSL odchodem z vlády a hlasováním pro nedůvěru Grossova kabinetu dostala do hry komunisty. "Komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, to nejsou a nebudou křesťanští demokraté," řekl.

I po ohlášeném odchodu tří lidoveckých ministrů je pro KDU-ČSL nejlepší variantou pokračování nynější koalice se sociálními demokraty a unionisty, ovšem s jiným premiérem, zopakoval Kalousek.

Ministři za KDU-ČSL, tedy zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a životního prostředí Libor Ambrozek, dnes podají demisi podle ústavy do rukou prezidenta prostřednictvím premiéra Grosse.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme