Klaus se sešel s Kalouskem, odpoledne přijme Grosse

Prezident republiky Václav Klaus odstartoval politická jednání o řešení současné vládní krize. Dopoledne se sešel na Pražském hradě s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem, který jej oficiálně informoval o odchodu křesťanských demokratů z vládní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Václav Klaus | Foto: Stanislav Zbyněk

Klaus po setkání s Kalouskem řekl, že rozhodnutí KDU-ČSL odejít z Grossovy vlády, kterou loni v létě jmenoval, mění dosavadní politické uspořádání a vyžaduje zásadní kroky v nadcházejících dnech.

"Základna, na které byla budována dosavadní vládní koalice, už neplatí. Formát založený na 101 podpisech už neexistuje, 21 podpisů rozhodnutím KDU-ČSL v tomto smyslu ztrácí svou platnost," prohlásil prezident.

Uvedl, že si je vědom své ústavní role, které se nezříká. Podrobněji se vyjádří po setkání s dalšími aktéry vládní krize. Už dnes odpoledne se prezident setká také s předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem.

Předseda lidovců Kalousek znovu odmítl názor, že KDU-ČSL odchodem z vlády a hlasováním pro nedůvěru Grossova kabinetu dostala do hry komunisty. "Komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, to nejsou a nebudou křesťanští demokraté," řekl.

I po ohlášeném odchodu tří lidoveckých ministrů je pro KDU-ČSL nejlepší variantou pokračování nynější koalice se sociálními demokraty a unionisty, ovšem s jiným premiérem, zopakoval Kalousek.

Ministři za KDU-ČSL, tedy zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a životního prostředí Libor Ambrozek, dnes podají demisi podle ústavy do rukou prezidenta prostřednictvím premiéra Grosse.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme