Klaus se ve svém projevu dotkl i role médií. Odborníci to kritizují

Prezident Václav Klasu svým vystoupením k výročí vzniku samostatného Československa vzbudil různé reakce napříč politickým i kulturním spektrem. Odborníci se shodují, že prezident ničím novým nepřekvapil a jeho kritika médií, která vládě nijak nepomohla, není oprávněná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oštěpařka Barbora Špotáková přijímá gratulaci od prezidenta Václava Klause

Oštěpařka Barbora Špotáková přijímá gratulaci od prezidenta Václava Klause | Zdroj: ČTK

Například komentáror Týdne Miroslav Korecký připomíná, že prezident sice hlavní cíl vlády, tedy udržovat vyrovnané rozpočty a snahu bojovat se zadlužováním, podpořil, vládní konsolidační balíček však za úplně ideální neoznačil.

„To však není nic nového, se tímto názorem se prezident prezentoval již dříve,“ říká komentátor Týdne Miroslav Korecký. Jeho projev nebyl vůči vládě ani opozici útočný, byla to spíš příprava na prezidentské finále, které nastoupí například v novoročním projevu.

Politolog Pavel Šaradín z Filozofické fakulty University Palackého v Olomouci pak nachází v Klausově projevu řadu nedostatků. „On (Klaus) v podstatě vyzývá určité anonymní skupiny, aby se polepšily, ale chyběla mi u něho vlastní sebereflexe.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Klausově projevu hovoří komentátor Týdne Miroslav Korecký a politiolog z Filozofické fakulty University Palackého Pavel Šaradín

Klaus podle něj obviňuje ze současné situace vlády, které se podílely na zadlužování, ale o tom, co bylo v devadesátých letech, mlčí.

Lidé sice jeho slova mohou vnímat jako jakýsi svorník, ale svou zkušenost s ním vyjádřili v nedávném průzkumu, podle polovina lidí říká, že by se měl z politiky stáhnout.

Psychologická beriéra vůči médiím

Vládě se podle Václava Klause nedaří přesvědčit veřejnost o správnosti své politiky. V projevu padla také pozoruhodná věta: "Média se vládě sice pomáhat nesnažila, ale jenom na ně se vymlouvat nelze."

Otázkou však je, proč by měla média pomáhat vládě, což v demokracii není obvyklé. „Myslím si, že Klausovy vadí to, co zažívá sám na sobě, tedy taková ta přílišná kritičnost,“ říká Šaradín, podle kterého po žádném médiu nemůžeme chtít, aby stranilo vládě.

Připomíná také, že když se někdo dotkl v médiích Václava Klause, tak se v devadesátých letech často stávalo, že opustil svou funkci, jako tomu bylo dle jeho slov v České televizi. „Jenom obviňování médií k ničemu dobrému nevede,“ říká.

Klaus ve svém projevu zmínil média několikrát, což je podle Šaradína projev toho, že on sám, ale i ostatní politici, jako například Miloš Zeman, se cítí nepochopeni. „Pro nás všechny chtějí dobro, ale je tu pořád někdo, kdo je kritizuje, což je taková psychologická beriéra vůči médiím,“ říká.

S tímto názorem souhlasí i Korecký, podle kterého Klaus nikdy roli médií nechápal a v době, kdy byl výkonným politikem či předsedou vlády, měl pocit, že média by měla být jakousi jeho pomocnou rukou.

„ I já jsem kritický vůči stavu našich médií, k tomu, jak se často z komárů dělají velbloudi, ale kritizovat média za to, že nepomáhají vládě, to si myslím, že pan prezident trošku uletěl,“ říká Korecký.

Prezident ve svém projevu rovněž specifikoval pojem špatné nálady, pojmenovává to, že jde zde špatná nálada jak z politiky, z veřejného života. Korecký však již s Klausem nesouhlasí v důvodech, které za takovou náladou stojí.

„ On (Klaus) je vidí v těch mediálně lobbistických, nátlakových či jiných skupinách, které ten stav v české společnosti způsobují, což příliš ospravedlňuje politickou scénu jako taktovou,“ říká.

Prokop Havel, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme