Klaus: Situace v zemi připomíná studenou občanskou válku

Podle prezidenta Václava Klause připomíná současná situace v zemi do jisté míry studenou občanskou válku. Prezident to řekl v novoročním projevu a vyzval k "vnitřní jednotě". O konkrétních krocích, které by mohly pomoci odblokovat politickou situaci, ale nemluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Neschopnost politiků dohodnout se na fungující vládě kritizoval ve svém novoročním projevu prezident republiky Václav Klaus. Připomněl, že už sedm měsíců nemáme vládu, která by měla důvěru Poslanecké sněmovny.

"Nekompromisní soupeření o vize, ideje a programy, zejména před volbami, je pro demokracii nezbytné. Ale nesmí přerůst ve studenou občanskou válku, kterou situace u nás do jisté míry připomíná," uvedl prezident v tradičním novoročním projevu.

Volby podle Klause ukázaly, že polovina lidí si přeje zásadnější a hlubší změny, a druhá polovina se jich obává. O nové vládě budou prezident a premiér Mirek Topolánek mluvit v úterý během novoročního oběda.

V dnešním projevu Václav Klaus také varoval před společnou evropskou ústavou. Evropská unie podle něj nabízí nové příležitosti a odstraňuje zbytečné bariéry, na druhou stranu ale také omezuje vlastní rozhodování a přináší zbytečnou byrokracii.

"Dělejme vše pro to, aby bylo co nejvíce toho prvního a co nejméně toho druhého. K tomu, abychom to mohli co nejvíce ovlivnit, potřebujeme, abychom neztratili svobodu nebýt v Unii přehlasováni. Hlasovací mechanismy a další podobné prvky institucionálního uspořádání proto nepodceňujme. Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě, která je právě o těchto věcech."

Státnický s jasným hodnotovým poselstvím - tak vnímal prezidentův novoroční projev premiér Topolánek. Také šéf ČSSD Jiří Paroubek v zásadě souhlasí s prezidentovými názory na vnitropolitickou situaci. Šéf lidovců Jiří Čunek, s jehož stranou a zelenými Topolánek připravuje vládu, ocenil, že Klaus v tradiční řeči upozornil na důležitost mezilidských vztahů. Lídr zelených Martin Bursík ale Klausovi vytýká zbytečně silná slova.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme