Klaus sklízí kritiku za výroky v Bruselu

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus sklidil za své negativní výroky na adresu dalšího směřování evropské integrace vlnu kritiky doma i v zahraničí. Klaus včera na půdě Evropského parlamentu odmítl posilování nadnárodního principu Evropské unie a vyslovil se proti linii sjednocování Evropy, kterou před deseti lety zahájila Maastrichtská smlouva. Prezident Václav Havel žádá Poslanecku sněmovnu, aby včerejší projev svého šéfa Václava Klause vysvětlila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus v Bruselu | Foto: Karel Barták | Zdroj: ČTK

Václav Klaus se včera v Bruselu vyslovil proti tichému a plíživému sjednocování evropského kontinentu. Požadoval silnější zachování silnější národní svrchovanosti Ecrospké unie a jak potvrdil Českému rozhlasu, brojil také proti příklonu k nadnárodnímu místo mezivládnímu vládního přístupu. "Můj názor je pevný, stálý a neměnný. Žádný další radikální krok od jednoho k druhému bychom už neměli v Evropě dělat, pro zachování Evropy takové, jaká je," řekl Klaus. Přeseda Poslanecké sněmovny tedy odmítá federalistické uspořádání unie, ale nikoliv proces evropské integrace a vstup nových členů včetně České republiky.

Předseda zahraničního výboru sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek se domnívá, že Klausovy výroky signalitují směrem navenek přinejmenší nejednotnost české zahraniční politiky. "V Bruselu rozhodně zkoprnělí byli a já tvrdím, že jednoznačné, že pan předseda Klaus mluvil za část vedení ODS, pravděpodobně ani za celé vedení."

Stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil odmítá tvrzení, že Kalusova včerejší slova poškodila naši zemi. "V úterý jsem shodou okolností měl možnost s komisařem Verheugenem, ten mi potvrdil, že nemá nic proti vyslovování odlišných názorů na evropskou integraci než je ten federalistický," uvedl Zahradil.

Šéf české diplomacie Jan Kavan se Českému rozhlasu svěřil se svými pochybnostmi o tom, za koho Klaus vlastně v Bruselu mluvil. "Pokud to vyvolalo dojem, že hovoří jménem sněmovny, tak to je škoda, protože řada parlamentních stran tento postoj nesdílí. Pokud hovořil sám za sebe, tento jeho názor je oběcně znám a je ho třeba jako takový respektovat," prohlásil Kavan.

Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brock zatím neví, které konkrétní pravomoci získají orgány Evropské unie a co zůstane v kompetenci členských států. "Myslím si, že Václav Klaus je v hodně ekonomických věcech velmi progresivní člověk, ale na druhé straně v otázce reformy a budoucnosti evropských institucí progresivní příliš není," říká Broch.

Poslanecká sněmovna vyzvala Václava Klause, aby jí svoje bruselské výroky vysvětlil. ODS by ale chtěla prosadit, aby se sněmovna zabývala také vystoupeními prezidenta republiky, premiéra a předsedy Senátu, která souvisela s Evropskou integrací.

Prezident Václav Havel Klausovo bruselské nabádání k opatrnosti při rozšiřování Evropské unie odmítl přímo komentovat. Českému rozhlasu pouze řekl, že dnes odeslal dopis poslanecké sněmovně. "Nepochybně váš zpravodaj v poslanecké sněmovně ho dřívě nebo později uslyší čten od předsednického stolu," dodal prezident.

Milan Fridrich, Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme