Klaus slavnostně otevřel nový provoz továrny na cigarety

Prezident Václav Klaus při návštěvě Kutné hory slavnostně otevřel nový provoz tamní továrny na cigarety. Projekt podpořil proto, že firma je podle něj příkladem úspěšné privatizace státního podniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

„Šlo o významnou investici řádově stovek milionů. Je to významná injekce do regionální ekonomiky. Je to i významný zaměstnavatel pro Kutnou horu. Takže šlo o důležitou událost, která si zasluhovala pozornost a snad také podporu,“ okomentoval to vedoucí politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevření továrny na cigarety v pořadu Stalo se dnes okomentovali prezident Václav Klaus, vedoucí politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl a doktorka Eva Králíková z pražského Centra léčby závislosti na tabáku.

Prezident zároveň odmítl, že by svou přítomností podporoval kouření. Vyslovil se ale proti ‚vrchnostenským nařízením‘, která s kouřením bojují. „Boj s kouřením je veden směšným způsobem. Zákazy se nikdy nic nedá vyřešit a všichni víme, že v historii lidstva každá prohibice vedla k negativním efektům a vždycky vedla k tomu, že se vyráběly cigarety po domácku daleko horší a pašovaly se. To je hloupé a to by politici neměli dělat,“ vysvětlil Václav Klaus.

S tímto názorem ale vůbec nesouhlasí doktorka Eva Králíková z pražského Centra léčby závislosti na tabáku. „Od profesora ekonomie bych čekala, že bude citovat ne data firmy, která jsou podložena jejich přáním, ale že si třeba přečte údaje světové banky nebo ekonomických autorit, které jasně říkají, že Česká republika stejně jako všechny země na prodej tabáku doplácí řádově desítky miliard korun ročně, je to necelá stovka miliard. Je to zhruba třetina či polovina celého zdravotnického rozpočtu. Jsou to obrovské částky a rozhodně to není injekce ale spíš odběr krve,“ kontruje doktorka.

Podle ní u nás tabák ročně zahubí 18 tisíc lidí. „Firma, která má na českém trhu s cigaretami polovinu, tak má na svědomí 9 tisíc úmrtí ročně. Možná že by prezidentská kancelář mohla poslat dopis těm rodinám zemřelých, aby netruchlily, ale byly pyšné na to, že jejich člen zemřel díky úspěšnému byznysu, který v České republice zaměstnal 1200 lidí,“ kritizuje postoj prezidenta Králíková.

Lenka Rafaelová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme