Klaus spornou předlohu o přiznávání příjmů zastupitelů nepodepsal

Prezident Václav Klaus se ve sporu o novelu zákona o střetu zájmů postavil na stranu Senátu. Odmítl podepsat předlohu, kterou mu v pátek odeslala sněmovna, přestože ji Senát týž den zamítl. Podle názoru dolní komory totiž lhůta pro její projednání v Senátu uplynula. Novela měla krajským a některým obecním zastupitelům uložit, aby zveřejňovali své vedlejší příjmy, podnikání a majetkové poměry. Senát ale upozornil na to, že novela mění i zákony o obecních a krajských volbách. V tom případě je ale podle ústavy třeba souhlasu obou komor parlamentu a senátoři se proto domnívají, že cesta novely skončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Zaorálek tvrdí, že senátoři předlohu nestihli projednat v řádné lhůtě, tedy do 6.ledna. Přesto čekal ještě další tři týdny, než novelu poslal na Hrad. Ve stejný den ale senátoři předlohu zamítli. Podle nich totiž mění i volební zákon a proto prý měli mít na její posouzení více času. Zaorálek, jak řekl v Radiofóru Českého rozhlasu, je přesvědčen, že postupoval správně. "To je doba, kterou jsme se zdrželi, než jsem odeslal tento zákon, byla vyplněna pouze tím, že jsme si formulovali své stanovisko a konzultovali jsme věc s ústavními právníky. Rozhodně to nebyla žádná taktika, že jsme to odeslali ten den, kdy jsme ho odeslali."

Spor možná skončí až u Ústavního soudu. O správnosti svého postupu jsou totiž přesvědčeni i senátoři.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme