Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS

Prezident Václav Klaus sezval na středu na Hrad premiéra, předsedy parlamentních komor a šéfy sněmovních stran kvůli situaci po rozhodnutí Ústavního soudu ohledně říjnových parlamentních voleb. Mimořádně se sejde i státní volební komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna

Volební urna | Foto: Tomáš Adamec

Premiér, předsedové parlamentních komor a šéfové sněmovních stran by se měli na Hradě s prezidentem sejít ve středu dopoledne. Informoval o tom tiskový odbor prezidentské kanceláře. O svolání schůzky požádal prezidenta předseda ODS Mirek Topolánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Topolánek požádal prezidenta o svolání mimořádné schůzky na Hradě.

Důvodem je fakt, že Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení říjnových voleb. Termín předčasných voleb tak je ohrožen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fischer: je to složitá politická situace

Předseda vlády Jan Fischer označil situaci za velmi složitou. Nikterak prý ale neomezí fungování státu. "Chci vás ujistit, že exekutiva a administrativa státu bude fungovat dál. Samozřejmě je to složitá politická situace," řekl premiér Jan Fischer.

Ministr vnitra Martin Pecina svolal na středu od osmnácti hodin mimořádnou schůzi volební komise. Radiožurnálu to potvrdil náměstek ministra Zdeněk Zajíček.

"Na základě informací, které máme k dispozici, součástí rozhodnutí Ústavního soudu není žádné opatření, které by směřovalo k tomu, aby se přerušily práce na přípravě voleb. Předpokládám, že i v tomto duchu bude zítra státní volební komise jednat," řekl Zajíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum k tématu možného odkladu předčasných voleb do poslanecké sněmovny

Zprávu na svých stránkách zveřejnil Ústavní soud. Stížnost proti zákonu o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb podal před týdnem poslanec Miloš Melčák.

Podle právníka Vladimíra Balaše to může znamenat změnu termínu voleb do Poslanecké sněmovny. "Je možné, že by se musel stanovit jiný termín pro nové volby. Ale existuje ještě několik dalších možností," řekl Balaš.

Podle něj je možné, že by muselo na základě rozhodnutí Ústavního soudu doběhnout do konce funkční období Poslanecké sněmovny. "Za předpokladu, že by se nevyužily jiné ústavní cesty k tomu, aby se například vyslovila nedůvěra vládě a musely se volby přeci jen vypsat dříve. Ale nikoli na základě zkráceného volebního období, ale postupem, který Ústava předvídá zcela standardně," vysvětlil Balaš.

volby | Foto: Marián Vojtek

Ústavní soud: Bylo to jediné řešení

Věcným obsahem stížnosti se bude soud teprve zabývat. Jeho rozhodnutí bylo ale podle zástupce generálního sekretáře Ústavního soudu Vlastimila Göttingera jediným možným řešením, stížnost totiž Melčák podal teprve minulý týden.

"Minimální časový prostor vymezený okamžikem zahájení řízení v posuzované věci a naplněním normy opatření ústavního zákona číslo 195/2009 Sb., jež dle stěžovatele zakládá tvrzenou protiústavnost, neumožňuje Ústavnímu soudu uplatnit Ústavou mu svěřené kompetence v oblasti konkrétní kontroly norem. Jedinou alternativou jejího uplatnění je proto odklad vykonatelnosti ústavní stížnosti napadeného rozhodnutí prezidenta republiky," vysvětlil Göttinger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ODS Martin Kupka o situaci po rozhodnutí Ústavního soudu

Podle ústavního právníka Jana Kysely je výrok Ústavního soudu zákazem v pokračování přípravě říjnových voleb.

"Teď jde o to, jak dlouho je možné tento zákaz držet, aniž by byl říjnový termín ohrožen. Jelikož jsou termíny velmi napjaté, řekl bych, že pokud Ústavní soud rozhodne později než zkraje příštího týdne, volební termín se již stihnout nemůže," řekl v pořadu Stalo se dnes Kysela.

ODS: Je to nezodpovědný krok

ODS pokládá rozhodnutí Ústavního soudu za nezodpovědný krok s možnými negativními následky. Mluvčí ODS Martin Kupka Radiožurnálu řekl, že předseda strany Mirek Topolánek vyzývá Ústavní soud, aby své rozhodnutí co nejrychleji vyjasnil.

"Občanská demokratická strana v tuto chvíli analyzuje, co vlastně rozhodnutí Ústavního soudu znamená. Mirek Topolánek zároveň vyzval tuto instituci, aby co nejrychleji podnikla všechny kroky k vyjasnění situace," řekl Kupka.

Topolánek podle něj také zmínil, že ODS bude nadále pokračovat v předvolební kampani a vyzval ostatní politické subjekty, aby společně hledaly řešení.

Podle Topolánka může mít rozhodnutí Ústavního soudu vliv na politický vývoj v zemi a také prohloubení ekonomické krize.

ČSSD hledá i jiná řešení

Předseda ČSSD Jiří Paroubek chápe rozhodnutí Ústavního soudu proti zájmům České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Paroubek o situaci po rozhodnutí Ústavního soudu

"Sociální demokracie zkoumá všechny možnosti, jak uskutečnit volby v původním termínu 9. a 10. října. Hledáme i jiná řešení na bázi návrhů ústavního zákona, který je v této chvíli v poslanecké sněmovně. Ten by za určité situaci a při shodě všech politických stran a prezidenta republiky, umožňoval překlenutí ústavně-politické krize vznikající v důsledku rozhodnutí Ústavního soudu," prohlásil Paroubek.

Rozhodnutím Ústavního soudu se zabývají i komunisté. Ústavní soud vešel v podstatě do přímého sporu s ostatními ústavními institucemi. Radiožurnálu to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj Ústavní soud svým verdiktem o možném odkladu předčasných voleb do sněmovny, překročil pravomoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Vojtěcha Filipa Ústavní soud svým verdiktem překročil pravomoce.

Podzimní termín voleb je podle předsedy strany Cyrila Svobody nejistý. Zároveň ale předseda strany řekl, že za současný stav můžou zákonodárci všech stran, které podpořily zkrácení volebního období schválením Ústavního zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podzimní termín voleb je podle předsedy strany Cyrila Svobody nejistý.

Lidovci zároveň varují před dalším jednorázovým zásahem do Ústavy.

První místopředseda senátu za KDU-ČSL Petr Pithart si nemyslí, že by rozhodnutí Ústavního soudu šlo nad rámec jeho pravomocí. Pithart s většinou klubu lidoveckých senátorů hlasoval proti zákonu, který měl předčasné volby umožnit.

Jak Pithart dále řekl Českému rozhlasu, že toto rozhodnutí Ústavního soudu předpokládal. Je totiž přesvědčený o tom, že nejde o ústavní zákon, protože nemění ani nedoplňuje ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pithart řekl Českému rozhlasu, že rozhodnutí Ústavního soudu předpokládal.

Parkanová: Je to na hranici ústavnosti

Zákon o zkráceném volebním období je podle poslankyně Vlasty Parkanové z TOP 09 na hranici ústavnosti. Parkanová nicméně rozhodnutí soudu respektuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parkanová rozhodnutí soudu respektuje.

Vzniklou situaci už kritizoval i prezident Václav Klaus.

Od reakcí politických stran, které napadají verdikt Ústavního soudu, se distancuje Strana zelených. Úřadující předseda strany zelených, Ondřej Liška, vyzývá k respektu rozhodnutí soudu. Na druhé straně ale doufá, že konečný verdikt padne, co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Liška vyzývá k respektu rozhodnutí soudu

Melčák dříve Radiožurnálu potvrdil, že stížností nebrání vlastní mandát, ale budoucnost ústavního pořádku. " Jde mi především o ochranu vůle voličů. Oni svěřili zákonodárnou moc dnešním poslancům, aby ji vykonávali v souladu s ústavou a nikoli podle momentální mocenské situace a potřeby," řekl Melčák.

Ústavní stížnost sepisoval Melčákovi Kalvoda

Podle informací, které se podařilo získat Českému rozhlasu, ústavní stížnost sepisoval Miloši Melčákovi advokát Jan Kalvoda, bývalý ministr spravedlnosti za někdejší Občanskou demokratickou alianci.

Podle právních expertů, které oslovil Radiožurnál, nemůže být žádný soud, tedy ani Ústavní, úkolován časově. Má ale rozhodnout bez zbytečných průtahů. Podavatel stížnosti, v tomto případě poslanec Miloš Melčák, může požádat Ústavní soud, aby jeho stížnost projednal přednostně. Ani v tomto případě ale soud není vázán žádným termínem.

Aby bylo možné konání voleb v termínu 9. a 10. října, muselo by rozhodnutí Ústavního soudu padnout nejpozději v průběhu příštího týdne.

Přečtěte si také:
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milada Richterová, Ivan Holas, Jitka Hanžlová, Renáta Prátová, Ondřej Kapic, Květa Moravcová, Alice Kottová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme