Klaus uražen výroky místopředsedy Evropského parlamentu

Mezi Prahou a Bruselem začínají létat ostrá slova. Prezidenta Václava Klause urazilo včerejší vystoupení místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase, který označil argumenty českého prezidenta proti ústavě ze "předpojaté, zavádějící i lživé." Václav Klaus proto poslal dopis předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borellovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Michal Doležal

Český prezident považuje výroky, které v Bruselu zazněly za urážlivé, nepřijatelné a bezprecedentní. Dopis Josepu Borellovi přečetl novinářům na Pražském hradě prezidentův kancléř Jiří Weigl.

"Svým jednáním výše zmínění funkcionáři Evropského parlamentu vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se Evropská unie ve všech svých dokumentech odvolává a urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země," citoval Weigl z dopisu.

Prezident Klaus proto předsedu Evropského parlamentu žádá, aby zaujal, jak říká, zásadní a veřejné stanovisko k této nepřijatelné situaci. Svého čestného předsedu dnes podpořili podobným dopisem i europoslanci za ODS.

Ředitel Institutu pro evropskou politiku - Europeum, David Král, nicméně dodává, že český prezident zastává vůči euroústavě opačné stanovisko než vláda a hlasitě o tom mluví, což republice neprospívá.

"Navenek to vyvolává špatný dojem, vypadá to, že Česká republika nemá ani vnitrostátně ujasněno, jaká je její pozice vůči ústavní smlouvě a to kredibilitě České republiky určitě nepřispěje," řekl Král.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme