Klaus v projevu zhodnotil uplynulých deset let, kritizoval EU a vyzval k návratu k tradičním hodnotám

Václav Klaus přednesl svůj poslední novoroční projev ve funkci prezidenta republiky. V rámci svého projevu prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus před svým posledním novoročním projevem ve funkci prezidenta | Zdroj: ČTK

"Přes veškeré problémy, které nás provází, neprožíváme žádnou katastrofu," řekl na úvod svého projevu Klaus.

Podle něj se mají Češi materiálně dobře, ale s růstem obchodních domů nejsou spokojenější.

Dále komentoval události na politické scéně, mluvil o apatické veřejnosti a negativistické opozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause

„Z projevu pana prezidenta jsem si vzala to, co je pro mě důležité, a to byla výzva hned v jeho první větě, tedy výzva ke svornosti občanů, kterou pan prezident označuje za tolik důležitou, a já to cítím stejně," uvedla k novoročnímu projevu Václava Klause Miroslava Němcová.

"A pak bych si pro sebe vybrala odkaz na obranu parlamentní demokracie. Ve chvíli, kdy prezident tuto větu řekl, z pozice předsedkyně Poslanecké sněmovny, jsem cítila, že velmi silně rezonuji s tím, jak se dívám na naši situaci dnes," dodala Němcová.

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska šlo o velmi reálné popsání společnosti:

„Projev se mi velmi líbil. Byl realistický a odpovídal situaci, ve které jsme na začátku roku 2013. Byl to poslední projev tohoto prezidenta republiky a panu prezidentovi se sluší při této příležitosti poděkovat za deset let práce v jeho funkci.“

Prezident Václav Klaus v novoročním projevu mimo jiné kritizoval opozici a protivládní iniciativy. Podle prezidenta nenabízejí realistická řešení problémů. Lidé jsou nespokojení a neumějí spolupracovat. Měli by se prý vrátit tradičním hodnotám a návykům.

Prezident Václav Klaus v rámci novoročního projevu vyhlásil částečnou amnestii

Číst článek

Poslanec KSČM Jiří Dolejš s tím ale nesouhlasí. Prezident prý skutečné problémy lidí nezná:

„Zdá se, že hlava státu nevnímá aktuální problémy nejen společnosti, ale zejména občanů této země. Jinak by prezident nemohl říci, že se občanům v podstatě dobře žije a že problém je jen ve špatné atmosféře, kterou zhoršují nezodpovědné občanské iniciativy a povrchní opozice.“

Podle premiéra Petra Nečase to byla realistická analýza současné politiky i ekonomiky. Šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg ale projev kritizoval, šlo podle něj spíš o kázání. Prezident prý popsal problémy, ale nenabídl řešení. To si myslí i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr komunistů Vojtěch Filip.

Libor Procházka, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme