Klaus ve Sněmovně: Je třeba oslabit Ústavní soud

Po sedmi letech vystoupil ve sněmovně prezident Václav Klaus. Vyzval poslance ke kulturnějšímu a pozitivnějšímu chování, protože tak mohou přímo ovlinit atmosféru v celé společnosti. Sněmovna by se měla podle něho také zabývat změnou postavení Ústavního soudu tak, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu ve Sněmovně

Prezident Václav Klaus při projevu ve Sněmovně | Zdroj: ČTK

Parlament by měl podle Klause bránit své postavení suveréna a soudy by si neměly uzurpovat více moci, než jim přísluší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plné znění projevu prezidenta Václava Klause před poslanci 7. září 2010

Letošní volby překreslily českou politickou mapu, řekl prezident Václav Klaus před poslanci. Kdyby se ale konaly předčasné volby na podzim tak, jak se na nich původně politické strany dohodly, byl by jejich výsledek jiný.

Kritika Ústavního soudu

Podle prezidenta proto rozhodnutí Ústavního soudu, když volby zrušil, nebylo politicky neutrální: „Pro demokracii je ničivé, bude-li pokračovat trend, který v posledních letech pozorujeme u nás i v celé Evropě, že si různá soudní tělesa pro sebe uzurpují větší díl moci, než jim přísluší.“

Současná koalice, pokud bude soudržná, má nicméně podle Klause příležitost, která se nemusí opakovat. Výrazná většina, kterou má ve sněmovně, totiž dává větší šanci řešit problémy než kdykoliv jindy.

„Nesmíme promarnit čas, který máme k dispozici, nesmíme upadnout do vleku politického cyklu, a tak, jako se to dělo v minulosti, nezbytné reformy a rozhodnutí odkládat.“

Prezidenta V. Klause přívítala před sněmovnou její předsedkyně M. Němcová | Foto: ČTK

Václav Klaus se také postavil proti mechanickému přejímání legislativy Evropské unie. "Je třeba dávat pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch," uvedl Klaus.

Za zásadní věc naší budoucnosti pak označil reformu vztahu státu a občanů. Klaus dnes přišel do sněmovny teprve podruhé. Jeho předchůdce Václav Havel promluvil ve sněmovně v letech 1993 až 2002 celkem osmkrát.

Tři okruhy

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Dopoledním Radiožurnálu rozdělil projev na tři kapitoly: Ústavní soud, zákonodárná iniciativa poslanců a třetím okruhem pak přejímání evropské legislativy. „Pokud by se volby konaly v původně stanoveném termínu, vypadalo by rozložení sil jinak,“ připomněl Nováček. „Aby Ústavní soud už podobné kroky činit nemohl, prezident míní, že by parlament měl redefinovat jeho postavení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentovo vystoupení rozebral komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Za ideální stav komentátor považuje, když s návrhy zákonů přichází vláda. „Ale někdy se stává, že při tzv. druhém čtení zákona načítají poslanci pozměňovací návrhy a výsledek je někdy nejasný. Do zákona se mohou dostat pasáže, které vlády nezamýšlela, ale vyhovují např. různým lobbistickým skupinám.“

„Pan prezident přišel se zajímavým nápadem, jaksi to obrátit, poslanci by měli zaplevelený právní řád zjednodušovat aze zákonů vyškrtávat. To by ale znamenalo změnu ústavy, stejně jako redefinovat postavení Ústavního soudu. A k tomu koalice nemá dostetk sil,“ míní Nováček.

Hlava státu si myslí, že bychom měli přejímat jen obecná ustanovení evropské legislativy ale nebýt papežštější než papež a přejímat i normy nad rámec, než Unie vyžaduje, přiblížil další téma prezidentova projevu Nováček.

Současně poznamenal, že Klaus v projevu připomněl, že před sněmovnu předstupuje přesně v polovině svého funkčního období a je připraven s ní úzce spolupracovat. „Pokud Nečasova vlády vydrží, má unikátní příležitost provést zásadní reformy veřejných financí,“ zdůraznil komentátor Nováček.

Doležal: ‚Redefinovat‘ znamená ‚zničit‘

Politolog Bohumil Doležal hodnotí Klausovo vystoupení jako neslýchanou a skandální kritiku Ústavního soudu. „Pan prezident s ním má z minula nevyřízené účty a toto je výzva k odzbrojení Ústavního soudu.“

„Rozhodnutí ohledně voleb bylo chybné, v tom s prezidentem souhlasím, ale to neznamená, že by se měl Ústavní soud ‚redefinovat‘, což pro mne je diminutivum za ‚zničit‘,“ tvrdí Doležal.

„Jestliže je parlament takový suverén, jak prezident řekl, každý poslanec by si měl říci, že ho nemá žádný prezident co úkolovat. Pan prezident by měl více než o redefinici Ústavního soudu mluvit o redefinici pozice prezidenta v našem ústavním systému,“ míní Doležal.

Reakce na prezidentův projev si přečtěte zde.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Veronika Malá, Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme