Klaus vyzval Grosse a Kalouska, aby našli řešení krize

Prezident republiky Václav Klaus vyzval premiéra Stanislava Grosse a šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska, aby našli řešení současné koaliční krize. Na středeční jednání koalice mají přijít s takovým řešením, které umožní "vykročení z dnešní slepé uličky". Prezident se včera sešel s premiérem a dnes jednal i s předsedou KDU-ČSL Zatímco lidovci trvají na Grossově demisi, premiér je připraven vyměnit trojici ministrů za KDU-ČSL, pokud Kalouskova strana do středy nezmění názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a M. Kalousek

V. Klaus a M. Kalousek | Foto: Michal Krumphanzl

Prezident na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že oba politici by měli hledat takové vyústění koaliční krize, které přesvědčí občany, že další věrohodné fungování vlády je možné. Řešení by podle něj nemělo být pouze "formálním, polovičatým, a tudíž snadno a rychle zpochybnitelným".

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev prezidenta Václava Klause

Jak si představuje řešení vládní krize, ale prezident neuvedl. Připomněl, že ho v neděli Gross a dnes Kalousek informovali o své verzi koaliční roztržky, kterou před několika týdny vyvolaly pochybnosti o majetkových poměrech Grossovy rodiny. U obou prý zaznamenal vůli k nalezení přijatelného řešení, ale to podle prezidenta nestačí.

"Stále ještě bohužel nevidím snadnou a uspokojivou cestu k jeho dosažení. Jak je zřejmé i z dnešního denního tisku, celá situace nabírá další nebezpečnou dynamiku. Oba pány předsedy jsem proto požádal, aby na svou středeční plánovanou schůzku přišli s něčím, co by znamenalo vykročení z dnešní slepé uličky," uvedl.

Klaus se omezil jen na přečtení připraveného, zhruba minutového prohlášení. Novinářům řekl, že odpovědi na jejich otázky by jen zbytečně vyvolaly další interpretace jeho stanoviska.

Kalousek trvá na demisi premiéra

Kalousek po dopoledním jednání s prezidentem zopakoval, že lidovci jsou "pevně odhodláni" nadále zůstat součástí vládní koalice s ČSSD a US-DEU. Koaliční projekt může existovat do konce volebního období, ale je třeba problém majetkových poměrů Grossovy rodiny aktivně řešit, dodal.

"Informoval jsem prezidenta o tom, že pro křesťanské demokraty je zásadní problém, že pan předseda vlády je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání, včetně pravděpodobných příjmů z prostituce," řekl Kalousek. Odvoláním lidoveckých ministrů podle něj problém nezmizí. "Vidíme proto řešení v tom, o co jsme předsedu vlády požádali," dodal.

V minulých dnech se ale ukázalo, že lidovecký tábor není zcela jednotný. Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zpochybňuje, zda měl Kalousek mandát od stranického vedení vyzvat premiéra k demisi. Kalousek se proto rozhodl zápisy z lidoveckých grémií z minulého týdne zveřejnit na internetu, aby zamezil dalším spekulacím.

Podle Kalouska je patrné, že prezident má velký zájem na tom, aby se situace vyřešila ke prospěchu občanů České republiky: "Já ze setkání s panem prezidentem jsem měl pocit, že prezident republiky má velký zájem na tom, aby nedošlo k destabilizaci a že má velký zájem na tom, aby byla obnovována důvěryhodnost vlády, kterou on jmenoval. Ten problém není v žádných koaličních sporech, ten problém prostě má pan předseda vlády. Já pevně doufám, že najdeme způsob, jak ten problém aktivně řešit," doufá Kalousek.

Gross pro řešení s funkční vládou

Gross v reakci na Klausovu výzvu uvedl, že si samozřejmě uvědomuje odpovědnost za politickou stabilitu země. Podle něj je třeba najít řešení, které dostatečně zajistí fungování vlády.

Místopředseda vlády a ČSSD, ministr práce Zdeněk Škromach dodává, že první krok k usmíření teď musí udělat KDU-ČSL: "Z naší strany je situace celkem jasná a já myslím, že teď je míček na hřišti KDU-ČSL."

Premiérova manželka Šárka Grossová prodá objekt v Praze 9 na Proseku, kde chtěla její firma vybudovat luxusní bytový komplex. Informovala o tom Česká televize. Kvůli jeho nákupu si Grossová vzala úvěr, za který ručí kontroverzní podnikatelka Libuše Barková. Právě spojení Grossové s Barkovou, která je podezřelá z pojistného podvodu a její příjmy mohou plynout možná i z provozování nevěstince, je jedním z důvodů současné vládní krize. Tu odstartovaly informace o půjčce, kterou si Gross v minulosti vzal na koupi barrandovského bytu. Bývalý prezident Václav Havel v Českém rozhlase v pořadu Radiofórum řekl, že aféru s bytem považuje za zbytečnou, vážnější podle něj jsou aktivity premiérovy ženy Šárky.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Eva Hanzlová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme