Klaus zastavil stíhání členů své ochranky, kteří nezabránili útoku v Chrastavě

Prezident Václav Klaus zastavil trestní stíhání dvou členů své ochranky. Generální inspekce bezpečnostních sborů je stíhala kvůli nečinnosti při akci, kde na Klause v Chrastavě na Liberecku koncem září střílel muž z airsoftové pistole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vpravo) z plastové pistole

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vpravo) z plastové pistole | Zdroj: ČTK

„Prezident republiky využil institut milosti a ve dvou případech zastavil trestní stíhání. Nařídil, aby se nepokračovalo v trestním stíhání Martina Čecha a Tomáše Jelínka za trestný čin porušení povinnosti strážní služby,“ potvrdil Radiožurnálu Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Klaus konec stíhání zdůvodnil tím, že oba strážci dosud zajišťovali zcela bezchybně osobní ochranu prezidenta. Zastavení stíhání už spolupodepsal premiér Petr Nečas.

Bodyguardům přitom za porušení povinností strážní služby hrozilo až 10 let vězení. Už dopoledne je náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel přesunul na jinou práci, a to do skončení vyšetřování. Netrvalo to ani den a vyšetřování končí.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů obdržela z ministerstva spravedlnosti informaci, že prezident republiky nařídil, aby trestní stíhání dvou příslušníků ochrany prezidenta bylo zastaveno,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové to ale neznamená, že se bodyguardi vrátí na své pozice. „Ve chvíli, kdy nám budou náležitosti doručeny, bude náměstek pro vnější službu rozhodovat dál,“ řekla Zatloukalová.

K incidentu došlo koncem září v severočeské Chrastavě. Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš z Liberce se přiblížil k prezidentovi a několikrát na něj vystřelil z airsoftové pistole. Ochranka celému incidentu jen přihlížela. Útočníka zadržela až o pár set metrů dál městská a státní policie.

Klaus útok označil za všeobecné selhání a připustil, že se incident dá nazvat atentátem. Podobné věci podle něj nelze podceňovat. Útok odsoudili i další politici. Šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka nejprve odmítl, že by jeho lidé nějak pochybili, druhý den ale chybu uznal a na funkci rezignoval.

ČRo 1 - Radiožurnál, Petr Medek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme