Klaus zkritizoval vládní koncepci postoje k EU

Vládní koncepci směřování Česka v Evropské unii tvrdě zkritizoval prezident Václav Klaus v dopise, který před několika dny zaslal Vladimíru Špidlovi. Dnes tento dopis Hrad zveřejnil na svých internetových stránkách. Tento klíčový dokument byl také dnes dopoledne hlavním tématem schůzky prezidenta a premiéra na Pražském hradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka Klaus-Špidla | Foto: Petra Mášová

Jak Vladimír Špidla Radiožurnálu řekl, má ze schůzky vcelku dobrý pocit. "Spíš jsme debatovali o některých akcentech a formulacích a hlavně jsem panu prezidentovi popisoval proces, kterým ten text projde než bude schválen," uvedl premiér bez dalších podrobností.

V dopise premiérovi Klaus konstatuje, že text je tak špatný, že si nedovede představit, že mohl být vládě předložen a že jej Špidlův kabinet vzal dokonce na vědomí. Píše, že koncepce vlády je plná obecných proklamací, ideologických frází a nedůležitých slov.

Otázka priorit Česka v rámci EU přesahuje podle Klause významem mandát jedné vlády. Nelíbí se mu proto, že o koncepci se nevede široká a podrobná politická a odborná diskuse. Špidla ale upozornil, že koncepcí se zevrubně zabývala Poslanecká sněmovna i zahraniční výbor Senátu, diskutovalo se o ní veřejně v rámci Ústavu státu a práva a v Ústavu mezinárodních vztahů.

Koncepce na období 2004 až 2013, jejíž návrh vzala vláda na vědomí v únoru, by podle Špidly měla být hotova do konce dubna.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme